Aktualności
Wirus ospy wietrznej i półpaśca może aktywować ukryte w komórkach nerwowych, również powszechne wirusy herpes (HSV), co z kolei może uruchamiać reakcje prowadzące do rozwoju choroby Alzeimera. Wskazują na to badania z hodowanym w laboratorium modelem tkanki mózgu.
04.08.2022
3
Europejska Agencja Leków (EMA) przyjęła wniosek o wydanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na terenie Unii Europejskiej polskiego leku biopodobnego stosowanego w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM).
Neurobiolożka z Polski została członkinią prestiżowej Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej
Do prestiżowej Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej dołączyło 67 naukowców. Wśród nich jest Polka - prof. Bożena Kamińska-Kaczmarek z Instytutu im. Nenckiego.
11.07.2022
Od 1 lipca w pełni refundowany jest w naszym kraju nowej generacji lek biologiczny przydatny w leczeniu migreny przewlekłej. Oferuje on wysoce skuteczne leczenie, a przy tym jest dobrze tolerowany przez pacjentów – zapewnia prof. Jarosław Sławek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Obszerna analiza literatury naukowej pokazała, że w chorobie Alzheimera zaburzone zostają praktycznie wszystkie ścieżki biologicznych procesów w mózgu. Badania jednak obecnie skupiają się głównie na kilku z nich.
Niski poziom witaminy D ma związek ze zmniejszoną objętością mózgu oraz podwyższonym ryzykiem udaru mózgu i demencji - informują naukowcy na łamach „American Journal of Clinical Nutrition”.
24.06.2022
Miastenia gravis charakteryzuje się nadmierną męczliwością mięśni. Objawia się nie tylko opadaniem powieki, podwójnym widzeniem, ale może też powodować problemy z połykaniem i oddychaniem, a przez to zagrażać życiu – podkreślają eksperci.
21.06.2022
Lekarze ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku przeprowadzili dwie unikatowe w Polsce operacje wszczepienia stymulatorów nerwu przeponowego pacjentom w wieku 4 i 16 lat, chorującym na klątwę Ondyny.
13.06.2022
3