Aktualności

Eksperci: miastenia to bagatelizowana choroba, które może być groźna dla życia
21.06.2022
Miastenia gravis charakteryzuje się nadmierną męczliwością mięśni. Objawia się nie tylko opadaniem powieki, podwójnym widzeniem, ale może też powodować problemy z połykaniem i oddychaniem, a przez to zagrażać życiu – podkreślają eksperci.
Gdańsk: Lekarze ze szpitala Kopernika wszczepili stymulator nerwu przeponowego dzieciom z klątwą Ondyny
13.06.2022
3
Lekarze ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku przeprowadzili dwie unikatowe w Polsce operacje wszczepienia stymulatorów nerwu przeponowego pacjentom w wieku 4 i 16 lat, chorującym na klątwę Ondyny.
Nauka: Polacy opracowali eksperymentalną terapię celowaną autyzmu
09.06.2022
Eksperymentalną terapię celowaną autyzmu, będącą przełomem w rozumieniu możliwości leczenia objawów tego złożonego zaburzenia, opracowali naukowcy z Instytutu Nenckiego PAN. Jak dowodzą, terapia dostosowana do konkretnych objawów autyzmu jest możliwa i efektywna.
Prof. Kobayashi wyjaśnia, kiedy można podejrzewać tzw. nagły stan neurologiczny
09.06.2022
Nagły stan neurologiczny występuje wtedy, gdy dochodzi do utraty przytomności, zaburzenia świadomości albo występują drgawki, niedowład kończyn i zburzenia mowy. Może to świadczyć o urazie głowy, udarze mózgu lub padaczce – ostrzega prof. Adam Kobayashi.
Naukowcy: Autoimmunologiczne podłoże schizofrenii
08.06.2022
Japońscy naukowcy zidentyfikowali w mózgach pacjentów ze schizofrenią autoprzeciwciała, które wskazują na autoimmunologiczne podłoże schizofrenii – informuje pismo „Cell Reports Medicine”.
ABM: w Polsce rozpoznawanych jest rocznie około 3 tys. nowotworów mózgu
08.06.2022
W Polsce rozpoznawanych jest rocznie około 3000 nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. Glejaki stanowią najliczniejszą grupę spośród wszystkich nowotworów mózgu, odpowiadając w 70 proc. za przyczynę zgonu - poinformowała Agencja Badań Medycznych.
Eksperci: pomimo tików, z zespołem Tourette`a można normalnie żyć
07.06.2022
Pomimo tików, które towarzyszą zespołowi Tourette’a i stygmatyzują, można prowadzić normalne, aktywne życie – oceniają pacjenci i eksperci. Przypominają o tym z okazji Światowego Dnia Świadomości Zespołu Tourettea, który przypada 7 czerwca.
Rdzeniowy zanik mięśni. Najnowsze dane dla terapii genowej. Neurolodzy apelują do ministra o refundację.
06.06.2022
Analizy post hoc danych z badań START, STR1VE-EU i STR1VE-US wykazały, że dzieci z SMA typu 1 osiągały lub utrzymywały istotne wskaźniki funkcji opuszkowych, takie jak umiejętność mówienia, połykania czy swobodnego oddychania. To ogromna nadzieja dla chorych.