Aktualności

Powszechne infekcje mogą prowadzić do choroby Alzheimera
04.08.2022
3
Wirus ospy wietrznej i półpaśca może aktywować ukryte w komórkach nerwowych, również powszechne wirusy herpes (HSV), co z kolei może uruchamiać reakcje prowadzące do rozwoju choroby Alzeimera. Wskazują na to badania z hodowanym w laboratorium modelem tkanki mózgu.
EMA przyjęła wniosek o dopuszczenie do obrotu polskiego leku biopodobnego na SM w UE
20.07.2022
Europejska Agencja Leków (EMA) przyjęła wniosek o wydanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na terenie Unii Europejskiej polskiego leku biopodobnego stosowanego w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM).
Neurobiolożka z Polski została członkinią prestiżowej Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej
11.07.2022
Do prestiżowej Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej dołączyło 67 naukowców. Wśród nich jest Polka - prof. Bożena Kamińska-Kaczmarek z Instytutu im. Nenckiego.
Ekspert: nowej generacji lek w leczeniu migreny przewlekłej dostępny od 1 lipca
04.07.2022
Od 1 lipca w pełni refundowany jest w naszym kraju nowej generacji lek biologiczny przydatny w leczeniu migreny przewlekłej. Oferuje on wysoce skuteczne leczenie, a przy tym jest dobrze tolerowany przez pacjentów – zapewnia prof. Jarosław Sławek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Choroba Alzheimera zaburza niemal wszystkie procesy w mózgu
29.06.2022
Obszerna analiza literatury naukowej pokazała, że w chorobie Alzheimera zaburzone zostają praktycznie wszystkie ścieżki biologicznych procesów w mózgu. Badania jednak obecnie skupiają się głównie na kilku z nich.
Naukowcy: Niedobór witaminy D sprzyja demencji
24.06.2022
Niski poziom witaminy D ma związek ze zmniejszoną objętością mózgu oraz podwyższonym ryzykiem udaru mózgu i demencji - informują naukowcy na łamach „American Journal of Clinical Nutrition”.
Eksperci: miastenia to bagatelizowana choroba, które może być groźna dla życia
21.06.2022
Miastenia gravis charakteryzuje się nadmierną męczliwością mięśni. Objawia się nie tylko opadaniem powieki, podwójnym widzeniem, ale może też powodować problemy z połykaniem i oddychaniem, a przez to zagrażać życiu – podkreślają eksperci.
Gdańsk: Lekarze ze szpitala Kopernika wszczepili stymulator nerwu przeponowego dzieciom z klątwą Ondyny
13.06.2022
3
Lekarze ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku przeprowadzili dwie unikatowe w Polsce operacje wszczepienia stymulatorów nerwu przeponowego pacjentom w wieku 4 i 16 lat, chorującym na klątwę Ondyny.