Aktualności
Miastenia gravis charakteryzuje się nadmierną męczliwością mięśni. Objawia się nie tylko opadaniem powieki, podwójnym widzeniem, ale może też powodować problemy z połykaniem i oddychaniem, a przez to zagrażać życiu – podkreślają eksperci.
21.06.2022
Lekarze ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku przeprowadzili dwie unikatowe w Polsce operacje wszczepienia stymulatorów nerwu przeponowego pacjentom w wieku 4 i 16 lat, chorującym na klątwę Ondyny.
13.06.2022
3
Eksperymentalną terapię celowaną autyzmu, będącą przełomem w rozumieniu możliwości leczenia objawów tego złożonego zaburzenia, opracowali naukowcy z Instytutu Nenckiego PAN. Jak dowodzą, terapia dostosowana do konkretnych objawów autyzmu jest możliwa i efektywna.
09.06.2022
Nagły stan neurologiczny występuje wtedy, gdy dochodzi do utraty przytomności, zaburzenia świadomości albo występują drgawki, niedowład kończyn i zburzenia mowy. Może to świadczyć o urazie głowy, udarze mózgu lub padaczce – ostrzega prof. Adam Kobayashi.
Japońscy naukowcy zidentyfikowali w mózgach pacjentów ze schizofrenią autoprzeciwciała, które wskazują na autoimmunologiczne podłoże schizofrenii – informuje pismo „Cell Reports Medicine”.
08.06.2022
W Polsce rozpoznawanych jest rocznie około 3000 nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. Glejaki stanowią najliczniejszą grupę spośród wszystkich nowotworów mózgu, odpowiadając w 70 proc. za przyczynę zgonu - poinformowała Agencja Badań Medycznych.
08.06.2022
Pomimo tików, które towarzyszą zespołowi Tourette’a i stygmatyzują, można prowadzić normalne, aktywne życie – oceniają pacjenci i eksperci. Przypominają o tym z okazji Światowego Dnia Świadomości Zespołu Tourettea, który przypada 7 czerwca.
07.06.2022
Analizy post hoc danych z badań START, STR1VE-EU i STR1VE-US wykazały, że dzieci z SMA typu 1 osiągały lub utrzymywały istotne wskaźniki funkcji opuszkowych, takie jak umiejętność mówienia, połykania czy swobodnego oddychania. To ogromna nadzieja dla chorych.