Artykuły

Zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu bólu neuropatycznego

Zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu bólu neuropatycznego

W praktyce klinicznej neurotoksyna botulinowa stosowana jest w różnych schorzeniach, przede wszystkim w stanach chorobowych, które charakteryzują się nadmiernym, nieprawidłowym napięciem mięśniowym lub nadaktywnością cholinergiczną.

Zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg

Objawy RLS w istotnym stopniu obniżają jakość życia pacjentów, często prowadząc do przewlekłego zmęczenia, depresji, gorszych wyników w pracy oraz problemów zdrowotnych.

Ból neuropatyczny w zakresie twarzy

Ból neuropatyczny w zakresie twarzy

Pewne rozpoznanie bólu neuropatycznego nie zawsze jest możliwe. Ocenia się, że ból neuropatyczny może dotyczyć nawet 8,2% dorosłej populacji.

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi – na co zwracać uwagę na dyżurze?

Zawroty głowy są trzecią, po bólach głowy i bólach krzyża, najczęściej zgłaszaną przez pacjentów dolegliwością. Szacuje się, że rozpowszechnienie zawrotów głowy w populacji ogólnej wynosi 5–10%, a ich częstość rośnie z wiekiem, przez co po 65. roku życia dolegliwość ta dotyczy aż 30% populacji...

Konsekwencje poznawczo-behawioralne nagłego zatrzymania krążenia. Studium przypadku

Szacuje się, że w populacji europejskiej w czasie roku nagłe zatrzymanie krążenia (cardiac arrest, NZK) dotyka 38 osób na 100 tys. mieszkańców, co odpowiada ok. 700 tys. nowych zachorowań rocznie. NZK to stan, w którym wskutek ustania akcji skurczowej serca dochodzi do zatrzymania krążenia krwi i wtórnego zatrzymania czynności oddechowej. Wiąże się to z wysoką, tj. 60–70% bezpośrednią śmiertelnością w efekcie nagłego zgonu sercowego...