Aktualności

Badanie: Gabapentyna może przyspieszyć powrót do zdrowia po udarze
30.05.2022
Lek gabapentyna, obecnie przepisywany w celu kontrolowania napadów padaczki i łagodzenia nerwobólów, może wspomagać powrót do aktywności po udarze, pomagając neuronom po nieuszkodzonej stronie mózgu w przejmowaniu funkcji utraconych komórek - informuje pismo „Brain”. Dotychczasowe badania przeprowadzono jedynie na myszach.
Rzeszów: Naukowcy PRz opracowali program komputerowy do wykrywania zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona
26.05.2022
Program komputerowy do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona opracowali naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej, współpracujący z logopedą. Program umożliwia obiektywną ocenę zaburzeń mowy na podstawie analizy jej nagrania podczas badania logopedycznego.
Prof. Adamczyk-Sowa: w leczeniu SM należy jak najszybciej włączyć wysokoefektywne leczenie
09.05.2022
W leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) bardzo ważne jest zapobieganie progresji choroby, dlatego jak najszybciej należy włączyć wysokoefektywne leczenie – twierdzi prof. Monika Adamczyk-Sowa z Katowic. W Polsce taka terapia wciąż jest stosowana w drugiej linii leczenia.
Prof. Zajkowska: kleszczowe zapalenie mózgu to najczęstsza przyczyna wirusowych neuroinfekcji w Polsce
06.05.2022
Kleszczowe zapalenie mózgu czasami wywołuje jedynie objawy grypopodobne. Trzeba jednak pamiętać, że jest to najczęstsza przyczyna wirusowych neuroinfekcji w Polsce – ostrzega prof. Joanna Zajkowska z Białegostoku.
Eksperci: Polska na pierwszym miejscu w Europie w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni
05.05.2022
Polska stała się liderem w Europie, jeśli chodzi o leczenie rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) - oceniają eksperci. Aż 85 proc. pacjentów włączonych do programu lekowego uzyskało poprawę stanu zdrowia.
Eksperci: leczenie SMA w ramach programu lekowego skuteczne też u dorosłych
26.04.2022
Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) w ramach programu lekowego jest skuteczne również u osób dorosłych – podkreślają eksperci. Dotychczas żaden z pacjentów nie zakończył leczenia z powodu braku skuteczności.
W Polsce udaru mózgu doznaje rocznie 70 tys. osób; WIM rozbudował pracownię o dodatkowy sprzęt
24.04.2022
Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie rozbudował pracownię radiologii zabiegowej o drugi dwupłaszczyznowy angiograf, by pomóc większej licznie chorych. Ze sprzętu skorzystają m.in. pacjenci z udarem mózgu; w Polsce rocznie doznaje go 70 tys. osób.
Naukowcy: uszkodzenie bariery krew-mózg może być przyczyną Alzheimera
13.04.2022
1
Naukowcy przedstawili nową teorię, zgodnie z którą do powstawania choroby Alzheimera może przyczyniać się uszkodzenie bariery krew-mózg, chroniącej neurony m.in. przed szkodliwymi dla niego tłuszczami. To nowy trop w poszukiwaniach skutecznych metod leczenia tej choroby oraz innych zaburzeń.