Aktualności

Centrum Alzheimera piękne tylko z zewnątrz

Centrum Alzheimera piękne tylko z zewnątrz

W Warszawskim Centrum Alzheimera wieczorami i nocą 120 pacjentami opiekuje się zaledwie trzech opiekunów i jedna pielęgniarka. Zdaniem dyrekcji ośrodek spełnia normy.

Nastolatek zbuntowany jak… małpa

Nastolatek zbuntowany jak… małpa

Brak samokontroli w okresie dojrzewania nie jest wyłącznie ludzką cechą. Podobnie zachowują się młodociane małpy – czytamy na łamach „Trends in Neurosciences”.

Kierownik cenniejszy od lekarzy

Kierownik cenniejszy od lekarzy

comment 13

Wszyscy specjaliści z Kliniki Neurochirurgii i Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy złożyli wypowiedzenia, gdyż nie godzą się na współpracę z nowym szefem. Od lipca na oddziale ma przyjmować całkiem nowy zespół lekarzy.

Szpital wciąż pod groźbą zamknięcia

Szpital wciąż pod groźbą zamknięcia

Dyrekcja Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce przychyliła się do postulatów lekarzy dotyczących czasu pracy, ale nie kwestii wynagrodzeń.

Z powodu braku lekarzy gliwicki szpital zamyka oddział udarowy

Z powodu braku lekarzy gliwicki szpital zamyka oddział udarowy

comment 2

Szpital Vito-Med przy ul. Radiowej w Gliwicach zamyka oddział udarowy, jedyny w całym powiecie gliwickim. Powodem jest brak lekarzy. Dyrekcja szuka już nowej załogi i liczy, że uda się wznowić działanie oddziału.

Polskie badania stwardnienia rozsianego

Polskie badania stwardnienia rozsianego

Terapię z wykorzystaniem komórek własnego szpiku kostnego pacjenta do leczenia stwardnienia rozsianego (SM) opracowali polscy naukowcy

Mózgi tancerzy rozwijają się w wyjątkowy sposób

Mózgi tancerzy rozwijają się w wyjątkowy sposób

Jak dowiodła w ramach swojej rozprawy doktorskiej Hanna Poikonen, aktywność mózgu tancerzy różniła się od aktywności mózgu muzyków oraz osób z grupy kontrolnej. Było to szczególnie zauważalne podczas nagłych zmian w muzyce, długotrwałego słuchania muzyki i oglądania spektaklu tańca audiowizualnego. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami tej pracy.

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi – na co zwracać uwagę na dyżurze?

Zawroty głowy są trzecią, po bólach głowy i bólach krzyża, najczęściej zgłaszaną przez pacjentów dolegliwością. Szacuje się, że rozpowszechnienie zawrotów głowy w populacji ogólnej wynosi 5–10%, a ich częstość rośnie z wiekiem, przez co po 65. roku życia dolegliwość ta dotyczy aż 30% populacji...

Konsekwencje poznawczo-behawioralne nagłego zatrzymania krążenia. Studium przypadku

Szacuje się, że w populacji europejskiej w czasie roku nagłe zatrzymanie krążenia (cardiac arrest, NZK) dotyka 38 osób na 100 tys. mieszkańców, co odpowiada ok. 700 tys. nowych zachorowań rocznie. NZK to stan, w którym wskutek ustania akcji skurczowej serca dochodzi do zatrzymania krążenia krwi i wtórnego zatrzymania czynności oddechowej. Wiąże się to z wysoką, tj. 60–70% bezpośrednią śmiertelnością w efekcie nagłego zgonu sercowego...