Aktualności

Rewolucja w leczeniu schorzeń neurochirurgicznych
27.11.2023
2
Nowoczesna radioterapia Gamma Knife, stosowana w Centrum Gamma Knife Exira w Katowicach, rewolucjonizuje leczenie schorzeń neurochirurgicznych i oferuje pacjentom bezoperacyjną alternatywę.
Herbicydy mogą szkodzić nastoletniemu mózgowi
12.10.2023
Ekspozycja na dwa powszechnie stosowane herbicydy ma związek z pogorszeniem funkcji mózgu u nastolatków - wynika z badania publikuje pismo „Environmental Health Perspectives”.
Egzoszkielety w terapii niedowładów i porażeń
01.10.2023
Egzoszkielety to roboty medyczne umożliwiające poruszanie się pacjentom z porażeniem i niedowładem. Stosowane są w 30 ośrodkach terapeutycznych w Polsce, gdzie korzysta z nich kilkuset pacjentów.
Leczenie krwią pępowinową w mózgowym porażeniu dziecięcym
22.09.2023
Temat rozpoczęcia leczenia krwią pępowinową w tym schorzeniu, był omawiany podczas XXII Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”. Główne hasło spotkania: „Profilaktyka, diagnostyka i leczenie. Wzywania dla polskiej ochrony zdrowia”.
Leczenie przewlekłej migreny
05.09.2023
Działający od roku program lekowy dla pacjentów cierpiących na migrenę przewlekłą daje możliwość refundowanego leczenia przy użyciu nowoczesnej terapii. Od sierpnia dostępny jest również w Klinice Neurologii PIM MSWiA.
Śpiewoterapia w neurologii
31.08.2023
Raz w tygodniu około 30 pacjentów, głównie z oddziałów neurologicznych w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach, uczestniczy w zajęciach ze śpiewoterapii.
Polski lek biopodobny zarejestrowany przez FDA
29.08.2023
Certyfikację Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) otrzymał opracowany w Polsce lek biopodobny do natalizumabu, przydatny m.in. w leczeniu stwardnienia rozsianego.
Zespół Downa - choroba kwalifikująca do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności
29.08.2023
O wydawaniu takiego orzeczenia o niepełnosprawności na stałe, poinformował w niedzielę wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik, który jest pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych.