Aktualności
Naukowcy opracują supermajtki dla chorych dzieci. Dostaną na to 10 mln zł
Aby zbadać dziecko z zaburzeniami dróg moczowych, konieczne było bolesne wprowadzanie cewnika. W Łodzi powstaną nowa metoda i terapeutyczne majtki.
Strategia dla neurologii
Tzw. biała księga dla neurologii będzie podstawą do wprowadzenia zmian w tej dziedzinie – pisze „Nasz Dziennik”, według którego prace nad dokumentem są już…
Polscy specjaliści badają innowacyjną metodę leczenia miastenii gravis
Specjaliści Uniwersytetu Medycznego w Lublinie rozpoczęli badania kliniczne z wykorzystaniem innowacyjnej metody terapii pacjentów z miastenią gravis. Na ten cel…
Kolejki były i będą
Od 1 marca zniesione zostaną limity na pierwszorazowe wizyty u kardiologa, endokrynologa, ortopedy i neurologa. Eksperci wątpią jednak w skrócenie kolejek, ponieważ...
Sprytne posunięcie NFZ
Od marca NFZ zapłaci za wszystkich pierwszorazowych pacjentów z czterech dziedzin. Jak ocenia właściciel przychodni, tylko wydłuży to kolejki do specjalistów.
Dlaczego wieziony karetką pacjent zginął pod kołami innego samochodu?
54-letni mieszkaniec Dzierżoniowa wypadł z karetki podczas transportu pomiędzy szpitalami. Zginął pod kołami samochodu dostawczego – informuje Onet.pl.
Komórki macierzyste, czyli wolna amerykanka
Prywatne kliniki oferują bardzo kosztowne terapie długiej listy nieuleczalnych chorób. Ich skuteczności nie potwierdza nawet Ministerstwo Zdrowia – informuje tygodnik „Polityka”.
Z powodu braku lekarzy bielski szpital zawiesił działalność neurologii
Działalność oddziału neurologii zawiesiło od 1 listopada Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski w Bielsku-Białej. Uzasadnieniem jest brak lekarzy. Pacjenci trafiają do Szpitala Wojewódzkiego, ale – jak podała placówka – brakuje tam już miejsc.
Kolejny rekord pobity. W kolejkach do lekarza czekamy już ponad 4 miesiące
Wciąż najdłużej czeka się na wizytę u endokrynologa - 14 miesięcy, na drugim miejscu jest angiolog (13,6 miesiąca). Do specjalistów, do których dostęp jest najbardziej ograniczony zalicza się również immunolog, neurochirurg, kardiolog i ortodonta - średni czas oczekiwania na wizytę u tych specjalistów oscyluje w granicach 9-10 miesięcy.
SOR: „choroby wyłuskują rejestratorki”
Zdarza, że rejestratorka kieruje pacjenta na konsultację neurologiczną, choć nie badał go lekarz i nie potrzebuje neurologa w pierwszej kolejności – alarmują neurolodzy.
Kolejki do specjalistów dłuższe o półtora miesiąca
Jak pokazują dane fundacji Watch Health Care z sierpnia 2019 r., w ciągu czterech ostatnich lat kolejki do lekarzy wydłużyły się średnio o blisko półtora miesiąca.
Centrum Alzheimera piękne tylko z zewnątrz
W Warszawskim Centrum Alzheimera wieczorami i nocą 120 pacjentami opiekuje się zaledwie trzech opiekunów i jedna pielęgniarka. Zdaniem dyrekcji ośrodek spełnia normy.
Nastolatek zbuntowany jak… małpa
Brak samokontroli w okresie dojrzewania nie jest wyłącznie ludzką cechą. Podobnie zachowują się młodociane małpy – czytamy na łamach „Trends in Neurosciences”.
W Warszawie powstanie klinika „Budzik” dla dorosłych
Placówka stanie na działce samorządu wojewódzkiego, obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego – partnera medycznego przedsięwzięcia.
Statystyczny neurolog ma 49 lat i zaraz odejdzie na emeryturę
Polski neurolog ma średnio 49 lat i nie chce mieć sześciu-siedmiu dyżurów w miesiącu, woli zarabiać w sektorze prywatnym – mówi prof. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Zapaść w polskiej neurologii, minister lekceważy lekarzy
Przez brak lekarzy kolejne szpitalne oddziały neurologiczne będą likwidowane. Tymczasem minister zdrowiai unika spotkania z Polskim Towarzystwem Neurologii (PTN).
Kierownik cenniejszy od lekarzy
Wszyscy specjaliści z Kliniki Neurochirurgii i Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy złożyli wypowiedzenia, gdyż nie godzą się na współpracę z nowym szefem. Od lipca na oddziale ma przyjmować całkiem nowy zespół lekarzy.
Pacjentkę z udarem podejrzewał o branie narkotyków. Został zwolniony
Szpital w Otwocku zwolnił lekarza, który podejrzewał, że 27-letnia pacjentka jest pod wpływem narkotyków, podczas gdy miała rozległy udar, po którym jest teraz w śpiączce.
Proteza wspomagająca regenerację przerwanych nerwów
Dr hab. n. med. Wiesław Marcol, neurochirurg ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego pracuje nad rusztowaniem, wzdłuż którego odbywałaby się regeneracja uszkodzonego nerwu.
Lek na HIV środkiem przeciwbólowym?
Zespół badawczy z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie opracowuje nową metodę leczenia bólu neuropatycznego.
Rzadki przypadek migreny u nastolatka. Propozycja diagnostyki różnicowej i algorytmu postępowania
Największym wyzwaniem w diagnostyce różnicowej migreny połowiczoporaźnej jest wykluczenie TIA.
Zawroty głowy i zaburzenia równowagi – na co zwracać uwagę na dyżurze?
Zawroty głowy są trzecią, po bólach głowy i bólach krzyża, najczęściej zgłaszaną przez pacjentów dolegliwością. Szacuje się, że rozpowszechnienie zawrotów głowy w populacji ogólnej wynosi 5–10%, a ich częstość rośnie z wiekiem, przez co po 65. roku życia dolegliwość ta dotyczy aż 30% populacji...
Konsekwencje poznawczo-behawioralne nagłego zatrzymania krążenia. Studium przypadku
Szacuje się, że w populacji europejskiej w czasie roku nagłe zatrzymanie krążenia (cardiac arrest, NZK) dotyka 38 osób na 100 tys. mieszkańców, co odpowiada ok. 700 tys. nowych zachorowań rocznie. NZK to stan, w którym wskutek ustania akcji skurczowej serca dochodzi do zatrzymania krążenia krwi i wtórnego zatrzymania czynności oddechowej. Wiąże się to z wysoką, tj. 60–70% bezpośrednią śmiertelnością w efekcie nagłego zgonu sercowego...