Aktualności

Kierownik cenniejszy od lekarzy

Kierownik cenniejszy od lekarzy

comment 13

Wszyscy specjaliści z Kliniki Neurochirurgii i Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy złożyli wypowiedzenia, gdyż nie godzą się na współpracę z nowym szefem. Od lipca na oddziale ma przyjmować całkiem nowy zespół lekarzy.

Szpital wciąż pod groźbą zamknięcia

Szpital wciąż pod groźbą zamknięcia

Dyrekcja Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce przychyliła się do postulatów lekarzy dotyczących czasu pracy, ale nie kwestii wynagrodzeń.

Z powodu braku lekarzy gliwicki szpital zamyka oddział udarowy

Z powodu braku lekarzy gliwicki szpital zamyka oddział udarowy

comment 2

Szpital Vito-Med przy ul. Radiowej w Gliwicach zamyka oddział udarowy, jedyny w całym powiecie gliwickim. Powodem jest brak lekarzy. Dyrekcja szuka już nowej załogi i liczy, że uda się wznowić działanie oddziału.

Polskie badania stwardnienia rozsianego

Polskie badania stwardnienia rozsianego

Terapię z wykorzystaniem komórek własnego szpiku kostnego pacjenta do leczenia stwardnienia rozsianego (SM) opracowali polscy naukowcy

Mózgi tancerzy rozwijają się w wyjątkowy sposób

Mózgi tancerzy rozwijają się w wyjątkowy sposób

Jak dowiodła w ramach swojej rozprawy doktorskiej Hanna Poikonen, aktywność mózgu tancerzy różniła się od aktywności mózgu muzyków oraz osób z grupy kontrolnej. Było to szczególnie zauważalne podczas nagłych zmian w muzyce, długotrwałego słuchania muzyki i oglądania spektaklu tańca audiowizualnego. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami tej pracy.

Rodzice chorych dzieci zrzucają się na szpital

Rodzice chorych dzieci zrzucają się na szpital

Rodzice chorych dzieci zbierają na pościel, łóżka i kosze na śmieci do jednego z największych polskich szpitali. Po wielu latach zaniedbań w placówce brakuje niemal wszystkiego. Nawet termometrów.

Mózg dobrze się czuje w zielonym

Mózg dobrze się czuje w zielonym

To pierwsze badanie, które zmierzyło związek pomiędzy ekspozycją na zieleń a strukturą mózgu. Wychowywanie się w otoczeniu zieleni we wczesnym okresie życia sprzyja mianowicie większej ilości neuronów w rejonach mózgu odpowiedzialnych za funkcjonowanie poznawcze.

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi – na co zwracać uwagę na dyżurze?

Zawroty głowy są trzecią, po bólach głowy i bólach krzyża, najczęściej zgłaszaną przez pacjentów dolegliwością. Szacuje się, że rozpowszechnienie zawrotów głowy w populacji ogólnej wynosi 5–10%, a ich częstość rośnie z wiekiem, przez co po 65. roku życia dolegliwość ta dotyczy aż 30% populacji...

Konsekwencje poznawczo-behawioralne nagłego zatrzymania krążenia. Studium przypadku

Szacuje się, że w populacji europejskiej w czasie roku nagłe zatrzymanie krążenia (cardiac arrest, NZK) dotyka 38 osób na 100 tys. mieszkańców, co odpowiada ok. 700 tys. nowych zachorowań rocznie. NZK to stan, w którym wskutek ustania akcji skurczowej serca dochodzi do zatrzymania krążenia krwi i wtórnego zatrzymania czynności oddechowej. Wiąże się to z wysoką, tj. 60–70% bezpośrednią śmiertelnością w efekcie nagłego zgonu sercowego...