Aktualności

Dostępność do terapii dla pacjentów ze spektrum autyzmu
05.01.2024
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował, że dostępność do terapii dla pacjentów ze spektrum autyzmu zostanie zachowana na poziomie z 2023 roku. Cena tych terapii ma zostać ponownie ustalona przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Polskie badania nad leczeniem choroby Parkinsona
15.12.2023
1
Badania naukowców z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie mogą doprowadzić do opracowania nowej metody leczenia choroby Parkinsona.
Wirtualna rzeczywistość w rehabilitacji neurologicznej
14.12.2023
Naukowcy z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej stworzyli trzy aplikacje wykorzystujące wirtualną rzeczywistość aby pomóc w terapii i rehabilitacji pacjentom z różnymi komplikacjami po udarze mózgu.
Medyczny druk 3D z Polski
08.12.2023
Chirurdzy z kijowskiej Narodowej Specjalistycznej Kliniki Dziecięcej Ohmatdyt uzupełnili ubytki w czaszce trójki dzieci. Do tej operacji wykorzystali opracowane przez polskich naukowców bioresorbowalnych implantów, wykonanych w technologii druku 3D. Po 1,5 roku implanty zostaną wchłonięte i zastąpione naturalną kością.
Nowoczesny sprzęt w pracy neurochirurgów
07.12.2023
Nowoczesny egzoskop, aspirator ultradźwiękowy i stół operacyjny do Kliniki Neurochirurgii kupił Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) w Białymstoku. To jedyny taki ośrodek w Podlaskiem, wykonujący operacje np. kręgosłupa czy guzów mózgu.
Rewolucja w leczeniu schorzeń neurochirurgicznych
27.11.2023
2
Nowoczesna radioterapia Gamma Knife, stosowana w Centrum Gamma Knife Exira w Katowicach, rewolucjonizuje leczenie schorzeń neurochirurgicznych i oferuje pacjentom bezoperacyjną alternatywę.
Herbicydy mogą szkodzić nastoletniemu mózgowi
12.10.2023
Ekspozycja na dwa powszechnie stosowane herbicydy ma związek z pogorszeniem funkcji mózgu u nastolatków - wynika z badania publikuje pismo „Environmental Health Perspectives”.
Egzoszkielety w terapii niedowładów i porażeń
01.10.2023
Egzoszkielety to roboty medyczne umożliwiające poruszanie się pacjentom z porażeniem i niedowładem. Stosowane są w 30 ośrodkach terapeutycznych w Polsce, gdzie korzysta z nich kilkuset pacjentów.