Aktualności

Pięścią w Parkinsona!

Pięścią w Parkinsona!

comment 1

Rock Steady Boxing z Indianapolis w stanie Indiana to pierwsza w USA organizacja społeczna oferująca treningi bokserskie osobom z chorobą Parkinsona.

Każda sekcja zwłok to zagadka kryminalna

Każda sekcja zwłok to zagadka kryminalna

„Zmarli (…) nigdy nie kłamią, a za moim pośrednictwem mogą przemawiać" – przekonuje brytyjski lekarz sądowy dr Richard Shepherd w książce „Niewyjaśnione okoliczności”.

Przełom w leczeniu choroby Parkinsona?

Przełom w leczeniu choroby Parkinsona?

Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto w Japonii poinformowali, że przeszczepili komórki macierzyste do mózgu pacjenta z chorobą Parkinsona.

Zdiagnozują Parkinsona w trzy minuty?

Zdiagnozują Parkinsona w trzy minuty?

Chiński koncern technologiczny Tencent i brytyjska firma Medopad chcą szybciej diagnozować chorobę Parkinsona z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

FDA zatwierdziło lek na bazie konopii w leczeniu epilepsji

FDA zatwierdziło lek na bazie konopii w leczeniu epilepsji

FDA zatwierdziło lek na bazie kannabidiolu (CBD) stosowany w przebiegu dwóch rzadkich i ostrych postaci epilepsji - zespołu Lennox-Gastaut i zespołu Dravet. Jest to pierwszy lek zatwierdzony przez amerykańską Agencję zawierający substancję czynną pozyskaną z konopi.

Uroczystości pogrzebowe Stephena Hawkinga w Cambridge

Uroczystości pogrzebowe Stephena Hawkinga w Cambridge

Około 500 zaproszonych gości uczestniczyło w sobotę w kościele uniwersyteckim St. Mary the Great w Cambridge w uroczystościach pogrzebowych zmarłego 14 marca słynnego brytyjskiego fizyka i popularyzatora nauki Stephena Hawkinga.

Zmarł światowej sławy astrofizyk Stephen Hawking

Zmarł światowej sławy astrofizyk Stephen Hawking

Znany na całym świecie brytyjski astrofizyk (cierpiący jednocześnie na stwardnienie zanikowe boczne i częściowo sparaliżowany) Stephen Hawking zmarł w środę w wieku 76 lat. „Kiedyś powiedział: nie byłoby wielkiego wszechświata, gdyby nie było domu, a w nim ludzi, których kochasz. Zawsze będziemy za nim tęsknić” – oświadczyli jego bliscy.

Produkujący leki generyczne koncern zwolni 4 tys. ludzi

Produkujący leki generyczne koncern zwolni 4 tys. ludzi

Producent leków generycznych, borykający się z bardzo poważnymi problemami finansowymi, przedstawi dzisiaj plan restrukturyzacji, przewidujący zwolnienie "tysięcy" pracowników. Zobacz, o jaką firmę chodzi?

Twitter wywołał padaczkę

Twitter wywołał padaczkę

Tweet z migającymi obrazami wysłany do jednego z dziennikarzy wywołał u niego atak drgawek – zawiadamia serwis BBC News.

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi – na co zwracać uwagę na dyżurze?

Zawroty głowy są trzecią, po bólach głowy i bólach krzyża, najczęściej zgłaszaną przez pacjentów dolegliwością. Szacuje się, że rozpowszechnienie zawrotów głowy w populacji ogólnej wynosi 5–10%, a ich częstość rośnie z wiekiem, przez co po 65. roku życia dolegliwość ta dotyczy aż 30% populacji...

Konsekwencje poznawczo-behawioralne nagłego zatrzymania krążenia. Studium przypadku

Szacuje się, że w populacji europejskiej w czasie roku nagłe zatrzymanie krążenia (cardiac arrest, NZK) dotyka 38 osób na 100 tys. mieszkańców, co odpowiada ok. 700 tys. nowych zachorowań rocznie. NZK to stan, w którym wskutek ustania akcji skurczowej serca dochodzi do zatrzymania krążenia krwi i wtórnego zatrzymania czynności oddechowej. Wiąże się to z wysoką, tj. 60–70% bezpośrednią śmiertelnością w efekcie nagłego zgonu sercowego...

Odwracalny kurcz naczyń mózgowych przyczyną udaru mózgu – fakt czy fikcja?

Kurcz naczyń mózgowych może być przyczyną udaru mózgu u młodszych pacjentów poniżej 60 lat. W przeciwieństwie do takich przyczyn udaru w młodszym wieku jak rozwarstwienie tętnicy/tętnic, trombofilie, zakrzepica żylna, które są dosyć dobrze scharakteryzowane, kurcz naczyniowy nadal pozostaje niedostatecznie opracowany i często nie jest rozpoznawany. Brak jest specyficznych testów i diagnostycznych kryteriów jednoznacznie definiujących ten stan...