Aktualności

Operacje mózgu przy użyciu sztucznej inteligencji
20.10.2023
Już za dwa lata będą możliwe bardziej skuteczne i bezpieczne operacje mózgu przy użyciu sztucznej inteligencji. Odbywają się już symulacje takich zabiegów.
Przełomowy atlas ludzkich komórek mózgowych
13.10.2023
W ramach międzynarodowego projektu naukowcy opracowali najpełniejszy jak dotąd atlas ludzkich komórek mózgowych. Wyniki badania opisali w serii 21 artykułów, zamieszczonych jednocześnie w specjalnym numerze „Science” oraz pismach „Science Advances” i „Science Translational Medicine”.
Test wykryje alzheimera 20 lat wcześniej
21.09.2023
Prosty w użyciu test opracowała Australijska grupa badawcza. Na podstawie kropli krwi przewiduje on chorobę Alzheimera 20 lat przed pojawieniem się objawów. Urządzenie można przystosować do detekcji także innych chorób neurologicznych.
Praca zmianowa może upośledzać pamięć i funkcje poznawcze
31.08.2023
Osoby pracujące w rotacyjnym systemie zmianowym lub na nocnej zmianie mają wyższy wskaźnik zaburzeń poznawczych i gorszą pamięć w wieku średnim lub starszym.
Płytki krwi, mózg i ćwiczenia
21.08.2023
Płytki krwi wydzielają białko, które odmładza neurony w mózgu myszy w podobny sposób, jak ćwiczenia fizyczne – wynika z badania, które zamieszcza „Nature Communications”.
Zatwierdzony preparat spowalniający rozwój Alzheimera
07.07.2023
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w pełni pierwszy preparat spowalniający postęp choroby Alzheimera. Ostrzegła zarazem o jego skutkach ubocznych potencjalnie zagrażających życiu.
Smartwatche w neurologii
06.07.2023
Inteligentne zegarki mogą być wykorzystywane do wczesnego wykrywania choroby Parkinsona – informuje pismo „Nature Medicine”.
Słaby węch związany z wyższym ryzykiem
28.06.2023
Utrata węchu, jak również osłabiona zdolność do wyczuwania zapachów, zostały powiązane z wyższym ryzykiem demencji, w tym z chorobą Alzheimera. Najnowsze badania wskazują, że mogą one mieć również związek z wyższym ryzykiem depresji u seniorów.