Aktualności

Wzory snu mogą ujawniać ukrytą świadomość pacjentów po urazie mózgu
06.03.2025
Analiza fal mózgowych podczas snu pacjentów po urazie mózgu może ujawnić osoby z ukrytą świadomością, które prawdopodobnie wyzdrowieją – informuje pismo „Nature Medicine”.
Prof. Członkowska: ok. 1,5 tys. osób w Polsce cierpi na rzadką chorobę Wilsona (wywiad)
28.02.2025
Ok. 1,5 tys. osób w Polsce cierpi na rzadką chorobę Wilsona – powiedziała prof. Anna Członkowska, neurolog z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Ze względu na różnorodność objawów – od wątrobowych, poprzez neurologiczne na psychiatrycznych kończąc – schorzenie jest trudne do zdiagnozowania.
Wrocław/ Lekarze z USK o 37 proc. skrócili czas postępowania z pacjentami z udarem
27.02.2025
Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu otrzymał diamentowy status w ramach programu ESO Angels Awards. Dzięki ulepszeniu procedur jego specjaliści w IV kwartale 2024 r. skrócili o 37 proc. czas potrzebny na przeprowadzenie procedury ratującej zdrowie i życie pacjentów z udarem – podał szpital.
Kos: od stycznia do października br. na terapię SMA państwo przeznaczyło 475 mln zł
20.12.2024
Od stycznia do października na terapię SMA państwo przeznaczyło 475 mln zł, a w całym 2023 r. – 444 mln zł. Co roku leczeniem obejmowanych jest ok. 35 nowych pacjentów - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Marek Kos.
Ekspert: udar mózgu może być objawem groźnej choroby krwi
02.12.2024
Udar mózgu może być objawem rzadkiej, groźnej choroby, tzw. zakrzepowej plamicy małopłytkowej (TTP) – powiedział PAP hematolog dr Michał Witkowski z Fundacja Na Rzecz Pomocy Chorym Na Białaczki. Pacjent z tym schorzeniem powinien szybko trafić do ośrodka hematologicznego.
Stymulacja nerwu błędnego daje nadzieję także pacjentom w śpiączce
18.11.2024
Pierwsze próby stosowania nieinwazyjnej stymulacji nerwu błędnego (tVNS) w leczeniu zaburzeń świadomości takich jak śpiączka dają nadzieję, że może się ona okazać skuteczna podobnie jak w przypadku depresji, padaczki czy zespołu pourazowego – mówili eksperci na sympozjum zorganizowanym przez fundację „Akogo”.
Poznano mechanizm choroby Huntingtona
31.10.2024
Odkrycie kluczowego mechanizmu w chorobie Huntingtona może utorować drogę do jej wczesnego wykrywania i leczenia – informuje „Nature Metabolism”.
Prof. Kurkowska-Jastrzębska: kontrakty z NFZ się wyczerpały; pacjenci z SMA będą czekać
15.10.2024
Nowi pacjenci, u których zdiagnozowano np. stwardnienie rozsiane (SM) lub rdzeniowy zanik mięśni (SMA), nie dostaną w tym roku leczenia, bo wyczerpały się kontrakty z NFZ – podkreśliła prof. Iwona Kurkowska-Jastrzębska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.