Aktualności

Nowoczesny sprzęt w pracy neurochirurgów
07.12.2023
Nowoczesny egzoskop, aspirator ultradźwiękowy i stół operacyjny do Kliniki Neurochirurgii kupił Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) w Białymstoku. To jedyny taki ośrodek w Podlaskiem, wykonujący operacje np. kręgosłupa czy guzów mózgu.
Nadmiar
03.12.2023
Bardzo wysokie stężenie cholesterolu HDL-C, u starszych osób zwiększa ryzyko demencji. Na szczęście taki poziom jest rzadki i ma związek raczej z zaburzeniami metabolicznymi niż z dietą.
Uderzenia piłki
03.12.2023
Częste odbijanie piłek głową może powodować uszkodzenia mikrostruktury mózgu i pogorszenie jego funkcji. Potwierdziły to dwuletnie obserwacje piłkarzy-amatorów.
Rewolucja w leczeniu schorzeń neurochirurgicznych
27.11.2023
2
Nowoczesna radioterapia Gamma Knife, stosowana w Centrum Gamma Knife Exira w Katowicach, rewolucjonizuje leczenie schorzeń neurochirurgicznych i oferuje pacjentom bezoperacyjną alternatywę.
Nowy system sztucznej inteligencji diagnozuje autyzm u dzieci
22.11.2023
Analizując wyniki rezonansu magnetycznego mózgu za pomocą nowego systemu sztucznej inteligencji (AI), można postawić wiarygodną diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu u dzieci w wieku 24-48 miesięcy – wynika z badania naukowców z USA.
Nanoplastiki mogą sprzyjać chorobie Parkinsona
21.11.2023
Nanoplastiki wchodzą w interakcję z naturalnie występującym w mózgu białkiem, powodując zmiany powiązane z chorobą Parkinsona i niektórymi rodzajami demencji.
Mózg widzi to, czego się spodziewa
16.11.2023
Postrzeganie tego, co robią inni ludzie, może w większej mierze zależeć od własnych doświadczeń, niż od tego, co naprawdę robi dana osoba. Wskazały na to obserwacje mózgów osób chorych na epilepsję.
Joga dla chorych na padaczkę
14.11.2023
Joga może zmniejszać częstotliwość napadów padaczkowych oraz towarzyszące chorobie poczucie stygmatyzacji – informuje pismo „Neurology”.