Aktualności
W każdy wtorek od godz. 14 do 15 w salach obsługi klientów oddziałów wojewódzkich NFZ panować będą specjalne warunki - światła zostaną wygaszone lub przyciemnione, a telefony i komunikaty głosowe wyciszone. Wszystko to, by ograniczyć bodźce uciążliwe m.in. dla osób ze spektrum autyzmu.
01.04.2022
Przedstawiciele Porozumienie Autyzm-Polska domagają się utworzenia specjalistycznych ośrodków wsparcia dla osób dorosłych z najcięższymi przypadkami autyzmu. "Żądamy miejsc do godnego dla nich życia" – zaapelowali w piątek z okazji przypadającego 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
01.04.2022
Od 28 marca 2022 r. w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) badane są już wszystkie noworodki urodzone w Polsce, również pochodzenia ukraińskiego – poinformował PAP Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.
Choroba Devica (NMOSD) jest często mylona ze stwardnieniem rozsianym (SM) i jeszcze do niedawna była uważana za jego odmianę. Są to jednak dwie różne choroby – przypominają eksperci.
30.03.2022
Około 580 tys. Polaków cierpi na chorobę Alzheimera, a do 2050 r. liczba ta się podwoi – mówili eksperci w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie. Już obecnie koszty tej choroby wynoszą w naszym kraju ponad 11 mld, a będą szybko rosły.
17.03.2022
2
Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego niebawem rozpoczną badania u osób, które przechorowały COVID-19. Ich celem będzie zbadanie m.in w jaki sposób przechorowanie COVID-19 wpływa na mózg człowieka, czy przyspiesza proces starzenia i jakie zmiany neuropsychologiczne mogą pojawić się po przebyciu tej choroby.
15.03.2022
Nawet łagodny przebieg choroby COVID-19 może spowodować zmiany w mózgu – sugerują badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego opublikowane przez „Nature”. Dotyczy to jednak głównie wariantu Alfa.
08.03.2022
Zwolnieni lekarze z Kliniki Neurologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie napisali list do prezydenta RP Andrzeja Dudy w imieniu wszystkich pracowników.