Aktualności

Nowa metoda pomoże wykryć Alzheimera 3,5 roku przed objawami

Nowa metoda pomoże wykryć Alzheimera 3,5 roku przed objawami

Opracowany przez naukowców, a oparty na analizie krwi sposób może wykazać chorobę Alzheimera nawet 3,5 roku przed typową diagnozą kliniczną. Jeśli powstałby standardowy test, mógłby oznaczać przełom w diagnostyce.

Syntetyczne neurony działają prawie, jak prawdziwe

Syntetyczne neurony działają prawie, jak prawdziwe

Szwedzki zespół stworzył syntetyczne neurony, które w dużej mierze przypominają prawdziwe i nawet mogą z nimi współpracować. W przyszłości wynalazek może pomóc w leczeniu ludzi.

Badanie: Śpiewanie pomaga po udarze

Badanie: Śpiewanie pomaga po udarze

W przywracaniu mowy i poprawie stanu psychicznego osób po udarze pomaga śpiew i to nawet po dłuższym czasie od udaru. Zajęcia rehabilitacyjne, wykorzystujące śpiew, zwiększają też aktywność społeczną pacjentów - wskazują naukowcy.

Powstał komputerowy model, który wyjaśnia mechanizmy napadu padaczkowego

Powstał komputerowy model, który wyjaśnia mechanizmy napadu padaczkowego

Naukowcy z Polski i Włoch opracowali cyfrowy model, wyjaśniający możliwe mechanizmy napadu padaczkowego. Symulacje potwierdziły, że napad może się rozpocząć od wyładowań neuronów hamujących w mózgu oraz zmian stężeń jonów w środowisku wokół neuronów - informują przedstawiciele Wydziału Fizyki UW.

Mózg z witaminą D broni się przed demencją

Mózg z witaminą D broni się przed demencją

comment 2

Obecność witaminy D w mózgu pomaga chronić seniorów przed objawami demencji – wynika z analizy opublikowanej w piśmie „Alzheimers & Dementia”.

Nowy lek może spowolnić chorobę Alzheimera

Nowy lek może spowolnić chorobę Alzheimera

Eksperymentalny lek o nazwie lekanemab w pewnym stopniu ograniczył utratę sprawności umysłowej leczonych nim pacjentów podczas szeroko zakrojonych badań – informuje „New England Journal of Medicine”.

Naprawa jelit chroni mózg po udarze

Naprawa jelit chroni mózg po udarze

Przeszczep komórek macierzystych nabłonka jelit może zapobiegać powstawaniu deficytów poznawczych po udarze – wykazały badania przedkliniczne, o których informuje pismo „Brain, Behavior, and Immunity”.

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi – na co zwracać uwagę na dyżurze?

Zawroty głowy są trzecią, po bólach głowy i bólach krzyża, najczęściej zgłaszaną przez pacjentów dolegliwością. Szacuje się, że rozpowszechnienie zawrotów głowy w populacji ogólnej wynosi 5–10%, a ich częstość rośnie z wiekiem, przez co po 65. roku życia dolegliwość ta dotyczy aż 30% populacji...

Konsekwencje poznawczo-behawioralne nagłego zatrzymania krążenia. Studium przypadku

Szacuje się, że w populacji europejskiej w czasie roku nagłe zatrzymanie krążenia (cardiac arrest, NZK) dotyka 38 osób na 100 tys. mieszkańców, co odpowiada ok. 700 tys. nowych zachorowań rocznie. NZK to stan, w którym wskutek ustania akcji skurczowej serca dochodzi do zatrzymania krążenia krwi i wtórnego zatrzymania czynności oddechowej. Wiąże się to z wysoką, tj. 60–70% bezpośrednią śmiertelnością w efekcie nagłego zgonu sercowego...

Odwracalny kurcz naczyń mózgowych przyczyną udaru mózgu – fakt czy fikcja?

Kurcz naczyń mózgowych może być przyczyną udaru mózgu u młodszych pacjentów poniżej 60 lat. W przeciwieństwie do takich przyczyn udaru w młodszym wieku jak rozwarstwienie tętnicy/tętnic, trombofilie, zakrzepica żylna, które są dosyć dobrze scharakteryzowane, kurcz naczyniowy nadal pozostaje niedostatecznie opracowany i często nie jest rozpoznawany. Brak jest specyficznych testów i diagnostycznych kryteriów jednoznacznie definiujących ten stan...