Aktualności

Wpływ pogody na występowanie udarów mózgu

Wpływ pogody na występowanie udarów mózgu

Badacze twierdzą, że zmiany pogody, powodujące silne wahania ciśnienia atmosferycznego, zwiększają ryzyko wystąpienia krwotocznego udaru mózgu, zwykle cięższego w skutkach niż udar niedokrwienny.

Choroba Alzheimera jest zaraźliwa

Choroba Alzheimera jest zaraźliwa

Pozyskiwany ze zwłok hormon wzrostu, wykorzystywany w terapii dzieci, mógł być przyczyną ich późniejszej choroby Alzheimera – informuje „Nature”.

Zaskakujące wnioski dotyczące demencji

Zaskakujące wnioski dotyczące demencji

Wbrew powszechnemu przekonaniu rozwiązywanie krzyżówek, sudoku i układanie puzzli nie opóźnia upośledzenia zdolności umysłowych.

Jelita kluczem do leczenia autyzmu?

Jelita kluczem do leczenia autyzmu?

Zwiększenie liczby bakterii Lactobacillus reuteri w jelitach myszy spowodowało w ich mózgach zmiany prowadzące do złagodzenia objawów autyzmu.

Dieta odmładzająca mózg

Dieta odmładzająca mózg

Dieta ketogeniczna wydaje się chronić myszy przed pogorszeniem zdolności poznawczych – informują „Scientific Reports” oraz „Frontiers in Aging Neuroscience”.

Mózg a ruch

Mózg a ruch

Naukowcy z Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium sprawdzili, jak prosta aktywność fizyczna wpływa na działanie mózgu.

Inhalator na migrenę

Inhalator na migrenę

Naukowcy opracowali inhalator, który nieznacznie zmienia skład wdychanego powietrza i zapobiega groźnemu zwężaniu się naczyń w mózgu.

Czym są neurony różane?

Czym są neurony różane?

Nieznany wcześniej typ komórki nerwowej wykryli w mózgu człowieka badacze ze Stanów Zjednoczonych i Węgier.

Komórki macierzyste lekiem na chorobę Parkinsona?

Komórki macierzyste lekiem na chorobę Parkinsona?

comment 1

W Japonii ruszają testy kliniczne nowatorskiej metody leczenia choroby Parkinsona. Polega ona na wstrzyknięciu do mózgu wyhodowanych w laboratorium komórek, mających zastąpić zniszczone przez chorobę neurony.

Odkryto gen, który zapobiega rozwojowi chorób neurologicznych

Odkryto gen, który zapobiega rozwojowi chorób neurologicznych

Amerykańscy naukowcy zidentyfikowali gen, który blokuje osadzanie się w mózgu białek przyczyniających się do rozwoju schorzeń neurologicznych. Gen o nazwie Ankrd16 może okazać się pomocny przy leczeniu choroby Alzheimera czy Parkinsona.

Jak siedzący tryb życia oddziałuje na mózg?

Jak siedzący tryb życia oddziałuje na mózg?

Naukowcy postanowili sprawdzić, jak pozycja siedząca wpływa na stan zdrowia mózgu. Uczestników badania spytano o poziom aktywności fizycznej oraz średnią liczbę godzin spędzonych na siedząco w ciągu poprzedzającego tygodnia.

Leki przeciwpadaczkowe a choroba Alzheimera i demencja

Leki przeciwpadaczkowe a choroba Alzheimera i demencja

comment 2

Poza padaczką leki przeciwpadaczkowe stosuje się w leczeniu bólu neuropatycznego, choroby afektywnej dwubiegunowej i uogólnionych zaburzeń lękowych. Wiadomo również, że niektóre z nich zaburzają funkcje poznawcze. Dokładniejsza analiza wykazała, że przy stosowaniu tego rodzaju leków zwiększa się ryzyko choroby Alzheimera i otępienia.

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi – na co zwracać uwagę na dyżurze?

Zawroty głowy są trzecią, po bólach głowy i bólach krzyża, najczęściej zgłaszaną przez pacjentów dolegliwością. Szacuje się, że rozpowszechnienie zawrotów głowy w populacji ogólnej wynosi 5–10%, a ich częstość rośnie z wiekiem, przez co po 65. roku życia dolegliwość ta dotyczy aż 30% populacji...

Konsekwencje poznawczo-behawioralne nagłego zatrzymania krążenia. Studium przypadku

Szacuje się, że w populacji europejskiej w czasie roku nagłe zatrzymanie krążenia (cardiac arrest, NZK) dotyka 38 osób na 100 tys. mieszkańców, co odpowiada ok. 700 tys. nowych zachorowań rocznie. NZK to stan, w którym wskutek ustania akcji skurczowej serca dochodzi do zatrzymania krążenia krwi i wtórnego zatrzymania czynności oddechowej. Wiąże się to z wysoką, tj. 60–70% bezpośrednią śmiertelnością w efekcie nagłego zgonu sercowego...

Odwracalny kurcz naczyń mózgowych przyczyną udaru mózgu – fakt czy fikcja?

Kurcz naczyń mózgowych może być przyczyną udaru mózgu u młodszych pacjentów poniżej 60 lat. W przeciwieństwie do takich przyczyn udaru w młodszym wieku jak rozwarstwienie tętnicy/tętnic, trombofilie, zakrzepica żylna, które są dosyć dobrze scharakteryzowane, kurcz naczyniowy nadal pozostaje niedostatecznie opracowany i często nie jest rozpoznawany. Brak jest specyficznych testów i diagnostycznych kryteriów jednoznacznie definiujących ten stan...