Aktualności

Uderzenia piłki
03.12.2023
Częste odbijanie piłek głową może powodować uszkodzenia mikrostruktury mózgu i pogorszenie jego funkcji. Potwierdziły to dwuletnie obserwacje piłkarzy-amatorów.
Nowy system sztucznej inteligencji diagnozuje autyzm u dzieci
22.11.2023
Analizując wyniki rezonansu magnetycznego mózgu za pomocą nowego systemu sztucznej inteligencji (AI), można postawić wiarygodną diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu u dzieci w wieku 24-48 miesięcy – wynika z badania naukowców z USA.
Nanoplastiki mogą sprzyjać chorobie Parkinsona
21.11.2023
Nanoplastiki wchodzą w interakcję z naturalnie występującym w mózgu białkiem, powodując zmiany powiązane z chorobą Parkinsona i niektórymi rodzajami demencji.
Mózg widzi to, czego się spodziewa
16.11.2023
Postrzeganie tego, co robią inni ludzie, może w większej mierze zależeć od własnych doświadczeń, niż od tego, co naprawdę robi dana osoba. Wskazały na to obserwacje mózgów osób chorych na epilepsję.
Joga dla chorych na padaczkę
14.11.2023
Joga może zmniejszać częstotliwość napadów padaczkowych oraz towarzyszące chorobie poczucie stygmatyzacji – informuje pismo „Neurology”.
Implant mózgu będzie czytał myśli
09.11.2023
Amerykańscy naukowcy opracowali niewielkie urządzenie, które wszczepiane do mózgu, czyta sygnały z ośrodka mowy. W przyszłości ma pozwalać na komunikację osobom, które straciły zdolność mówienia.
Tai chi może spowolnić objawy choroby Parkinsona
31.10.2023
1
Ćwiczenia tai chi mogą znacząco spowolnić objawy choroby Parkinsona - sugerują chińskie badania opublikowane w „Journal of Neurology Neurosurgery & Psychiatry”.
Mózg można dodrukować
05.10.2023
Naukowcy z Oksfordu opracowują metodę druku 3D, która może pomóc w naprawie uszkodzeń mózgu spowodowanych na przykład urazem, udarem lub będące skutkiem ubocznym operacyjnego usunięcia guza mózgu.