Aktualności

Kakao dotlenia mózg

Kakao dotlenia mózg

Po spożyciu flawanoli z kakao mózgi zdrowych dorosłych otrzymywały więcej tlenu, a wyniki uzyskiwane przez nich w trudnych testach były lepsze – czytamy w „Scientific Reports”.

Dwujęzyczność chroni przed demencją

Dwujęzyczność chroni przed demencją

Osoby, które aktywnie posługują się dwoma językami, są mniej podatne na rozwój zaburzeń poznawczych prowadzących do demencji – informuje „Neuropsychologia”.

Majaczenie może być wczesnym objawem Covid-19

Majaczenie może być wczesnym objawem Covid-19

comment 5

Według hiszpańskich badaczy majaczenie łącznie z gorączką mogą być wczesnymi objawami Covid-19 – czytamy na łamach „Journal of Clinical Immunology and Immunotherapy”.

Ślady demencji w siatkówce

Ślady demencji w siatkówce

Zmiany obserwowane w siatkówce oka mogą odzwierciedlać zaburzenia w mózgu nawet na wczesnym etapie rozwoju demencji – wykazały nowe amerykańskie badania.

Covid-19 postarza mózg o dziesięć lat?

Covid-19 postarza mózg o dziesięć lat?

comment 4

Część ozdrowieńców odczuwa znaczne pogorszenie zdolności poznawczych, jakby ich mózg postarzał się nawet o dziesięć lat – twierdzą badacze Imperial College Londyn.

Umysł osiąga szczytową formę w wieku 35 lat

Umysł osiąga szczytową formę w wieku 35 lat

Człowiek osiąga szczyt zdolności umysłowych w wieku około 35 lat, a po 45. roku życia zaczyna się powolny spadek – podaje „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Akupunktura na OIOM-ie?

Akupunktura na OIOM-ie?

comment 1

Pobudzenie układu nerwowego za pomocą akupunktury i słabego prądu może zmniejszać stany zapalne toczące się w organizmie – sugerują badania neurobiologów z USA i Chin.

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi – na co zwracać uwagę na dyżurze?

Zawroty głowy są trzecią, po bólach głowy i bólach krzyża, najczęściej zgłaszaną przez pacjentów dolegliwością. Szacuje się, że rozpowszechnienie zawrotów głowy w populacji ogólnej wynosi 5–10%, a ich częstość rośnie z wiekiem, przez co po 65. roku życia dolegliwość ta dotyczy aż 30% populacji...

Konsekwencje poznawczo-behawioralne nagłego zatrzymania krążenia. Studium przypadku

Szacuje się, że w populacji europejskiej w czasie roku nagłe zatrzymanie krążenia (cardiac arrest, NZK) dotyka 38 osób na 100 tys. mieszkańców, co odpowiada ok. 700 tys. nowych zachorowań rocznie. NZK to stan, w którym wskutek ustania akcji skurczowej serca dochodzi do zatrzymania krążenia krwi i wtórnego zatrzymania czynności oddechowej. Wiąże się to z wysoką, tj. 60–70% bezpośrednią śmiertelnością w efekcie nagłego zgonu sercowego...

Odwracalny kurcz naczyń mózgowych przyczyną udaru mózgu – fakt czy fikcja?

Kurcz naczyń mózgowych może być przyczyną udaru mózgu u młodszych pacjentów poniżej 60 lat. W przeciwieństwie do takich przyczyn udaru w młodszym wieku jak rozwarstwienie tętnicy/tętnic, trombofilie, zakrzepica żylna, które są dosyć dobrze scharakteryzowane, kurcz naczyniowy nadal pozostaje niedostatecznie opracowany i często nie jest rozpoznawany. Brak jest specyficznych testów i diagnostycznych kryteriów jednoznacznie definiujących ten stan...