Aktualności

Terapia genowa choroby Alzheimera
09.06.2025
Kalifornijscy naukowcy opracowali terapię genową, która podnosi poziom specyficznego białka Cav-1 i poprawia funkcjonowanie komórek mózgowych myszy. Daje to nadzieje na zachowanie funkcji poznawczych, a nawet ich poprawę w chorobie Alzheimera u ludzi - komentują badacze w piśmie „Signal Transduction and Targeted Therapy”.
Badania: przepracowanie może skutkować zmianami strukturalnymi w mózgu
16.05.2025
Zbyt intensywna praca, kosztem odpoczynku, może doprowadzić do zmian strukturalnych w mózgu – zaobserwowano na przykładzie młodych pracowników w Korei Południowej. Zmiany te przynajmniej częściowo mogą być odwracalne, ale dopiero w dłuższym okresie.
Opracowano peptydy, które chroniły neurony w modelu Alzheimera
15.05.2025
Naukowcy opracowali peptydy terapeutyczne nowego rodzaju. W czasie testów w laboratorium chroniły one wyhodowane ludzkie neurony symulujące chorobę Alzheimera. Cząstki wychwytywały i unieszkodliwiały beta-amyloid – białko kluczowe dla rozwoju schorzenia.
Siedzący tryb życia czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera
15.05.2025
Siedzący tryb życia jest niezależnym czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera – informuje pismo „Alzheimer s & Dementia”.
Wzory snu mogą ujawniać ukrytą świadomość pacjentów po urazie mózgu
06.03.2025
Analiza fal mózgowych podczas snu pacjentów po urazie mózgu może ujawnić osoby z ukrytą świadomością, które prawdopodobnie wyzdrowieją – informuje pismo „Nature Medicine”.
Poznano mechanizm choroby Huntingtona
31.10.2024
Odkrycie kluczowego mechanizmu w chorobie Huntingtona może utorować drogę do jej wczesnego wykrywania i leczenia – informuje „Nature Metabolism”.
Markery diagnostyczne demencji zmieniają się w zależności od pory dnia
04.10.2024
Pora dnia, w której pobierana jest krew, może mieć wpływ na wyniki testów diagnostycznych w kierunku demencji – wykazało nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Surrey.
Badania: co piąta osoba w śpiączce jest świadoma tego, co się dzieje w jej otoczeniu
20.08.2024
Co piąta osoba z uszkodzeniami mózgu znajdująca się w śpiączce lub w tzw. stanie wegetatywnym jest świadoma tego, co się dzieje w jej otoczeniu – wykazało badanie specjalistów amerykańskich.