Aktualności
Stany zapalne zarodka mogą prowadzić do schizofrenii w późniejszym życiu
Stany zapalne zarodka, dotyczące tzw. mikrogleju, mogą prowadzić do rozwoju schizofrenii w późniejszym życiu. O wynikach badań w tym zakresie informuje magazyn „Nature”.
Dwujęzyczność chroni przed demencją
Osoby, które aktywnie posługują się dwoma językami, są mniej podatne na rozwój zaburzeń poznawczych prowadzących do demencji – informuje „Neuropsychologia”.
Majaczenie może być wczesnym objawem Covid-19
Według hiszpańskich badaczy majaczenie łącznie z gorączką mogą być wczesnymi objawami Covid-19 – czytamy na łamach „Journal of Clinical Immunology and Immunotherapy”.
Stracony lub osłabiony wskutek Covid-19 węch wraca zwykle w ciągu dwóch miesięcy
U ponad 90 proc. pacjentów z problemami z powonieniem, czyli anosmią, jakie pojawiły się wraz z Covid-19, węch powrócił przed upływem dwóch miesięcy.
Ślady demencji w siatkówce
Zmiany obserwowane w siatkówce oka mogą odzwierciedlać zaburzenia w mózgu nawet na wczesnym etapie rozwoju demencji – wykazały nowe amerykańskie badania.
Covid-19 postarza mózg o dziesięć lat?
Część ozdrowieńców odczuwa znaczne pogorszenie zdolności poznawczych, jakby ich mózg postarzał się nawet o dziesięć lat – twierdzą badacze Imperial College Londyn.
Probiotyki mogą wpływać na ryzyko wystąpienia stwardnienia rozsianego
Bakterie Lactobacillus reuteri, często występujące w probiotykach, mogą być związane z ryzykiem stwardnienia rozsianego – wykazali amerykańscy naukowcy.
70 proc. ozdrowieńców, którzy przeszli Covid-19 bezobjawowo, z powikłaniami
70 proc. ozdrowieńców, którzy chorowali na Covid-19 w sposób bezobjawowy, występują powikłania – wynika z badania amerykańskich lekarzy z Houston.
Umysł osiąga szczytową formę w wieku 35 lat
Człowiek osiąga szczyt zdolności umysłowych w wieku około 35 lat, a po 45. roku życia zaczyna się powolny spadek – podaje „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
U jednej czwartej chorych na Covid-19 występują encefalopatia lub udar mózgu
U blisko 22 proc. chorych na Covid-19 występują encefalopatia lub udar mózgu – wynika z badania Hiszpańskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Wcześniejsza menopauza związana z mniejszym ryzykiem demencji
Dłużej płodne kobiety mogą być bardziej narażone na demencję niż te, u których menopauza rozpoczęła się wcześniej – wynika ze szwedzkich badań.
Chorobę Alzheimera można wykryć nawet dwadzieścia lat wcześniej
Test wykrywający specyficzne dla choroby białko p-tau217 pozwala przewidzieć tę postać demencji na wiele lat przed wystąpieniem objawów – informuje czasopismo „JAMA”.
Silny masaż serca w razie zawału pomaga chronić mózg
Głębokie uciski klatki piersiowej mogą uszkodzić żebra, ale chronią mózg przed zniszczeniem i neurologicznymi zaburzeniami – twierdzą hiszpańscy naukowcy.
Akupunktura na OIOM-ie?
Pobudzenie układu nerwowego za pomocą akupunktury i słabego prądu może zmniejszać stany zapalne toczące się w organizmie – sugerują badania neurobiologów z USA i Chin.
Marihuana bardziej szkodliwa dla nastoletnich dziewcząt niż chłopców
Negatywny wpływ palenia marihuany w wieku kilkunastu lat jest silniejszy w przypadku dziewcząt – informują kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu Montrealskiego. Jest to związane z…
Opisano dziesięć głównych czynników ryzyka choroby Alzheimera
Nadwaga, nadciśnienie i niski poziom edukacji znalazły się na liście dziesięciu czynników sprzyjających chorobie Alzheimera, opisanych przez międzynarodowy zespół naukowców.
Komplikacje u dziecka, które zakaziło się koronawirusem w łonie matki
W wyniku zakażenia przed urodzeniem po narodzinach pojawiły się u noworodka komplikacje neurologiczne – wynika z publikacji w „Nature Communications”.
Covid-19 wywołuje psychozy i urojenia
Hiszpański dziennik „El País” opublikował wnioski z badania, według którego u niektórych chorych na Covid-19 występują psychozy i urojenia, a infekcja koronawirusem może…
Udar, depresja i psychoza wśród komplikacji po Covid-19
Pacjenci, u których przebieg Covid-19 był ostry, uskarżają się na poważne problemy neurologiczne – podaje „The Lancet Psychiatry” w oparciu o brytyjskie badania.
Rzadki przypadek migreny u nastolatka. Propozycja diagnostyki różnicowej i algorytmu postępowania
Największym wyzwaniem w diagnostyce różnicowej migreny połowiczoporaźnej jest wykluczenie TIA.
Zawroty głowy i zaburzenia równowagi – na co zwracać uwagę na dyżurze?
Zawroty głowy są trzecią, po bólach głowy i bólach krzyża, najczęściej zgłaszaną przez pacjentów dolegliwością. Szacuje się, że rozpowszechnienie zawrotów głowy w populacji ogólnej wynosi 5–10%, a ich częstość rośnie z wiekiem, przez co po 65. roku życia dolegliwość ta dotyczy aż 30% populacji...
Konsekwencje poznawczo-behawioralne nagłego zatrzymania krążenia. Studium przypadku
Szacuje się, że w populacji europejskiej w czasie roku nagłe zatrzymanie krążenia (cardiac arrest, NZK) dotyka 38 osób na 100 tys. mieszkańców, co odpowiada ok. 700 tys. nowych zachorowań rocznie. NZK to stan, w którym wskutek ustania akcji skurczowej serca dochodzi do zatrzymania krążenia krwi i wtórnego zatrzymania czynności oddechowej. Wiąże się to z wysoką, tj. 60–70% bezpośrednią śmiertelnością w efekcie nagłego zgonu sercowego...
Koronawirus SARS-CoV-2 nie musi wniknąć bezpośrednio do mózgu, żeby doprowadzić do jego uszkodzenia – wynika z najnowszych badań amerykańskich specjalistów.