Aktualności

Innowacyjna operacja mózgu metodą laserowej ablacji

Innowacyjna operacja mózgu metodą laserowej ablacji

comment 2

Pierwszą w Polsce operację guza mózgu metodą laserowej ablacji pod kontrolą rezonansu magnetycznego wykonał zespół specjalistów ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Kontrowersyjny nowy lek na chorobę Alzheimera

Kontrowersyjny nowy lek na chorobę Alzheimera

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła możliwość stosowania w leczeniu choroby Alzheimera leku o opracowanego przez firmę Biogen Inc.

Kakao dotlenia mózg

Kakao dotlenia mózg

Po spożyciu flawanoli z kakao mózgi zdrowych dorosłych otrzymywały więcej tlenu, a wyniki uzyskiwane przez nich w trudnych testach były lepsze – czytamy w „Scientific Reports”.

Lekarz zwolniony po tragicznej śmierci osiemdziesięciolatka

Lekarz zwolniony po tragicznej śmierci osiemdziesięciolatka

comment 43

Chory na Alzheimera osiemdziesięciolatek wyszedł z gorzowskiego szpitala na własne życzenie i słuch o nim zaginął. Kilka dni później znaleziono jego ciało. Szpital wydał oświadczenie w tej sprawie. Lekarz opiekujący się mężczyzną został zwolniony i ukarany – donosi „Gazeta Wyborcza”.

Udana operacja pacjenta z chorobą Hirschsprunga

Udana operacja pacjenta z chorobą Hirschsprunga

Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze przeprowadzili udaną operację dziesięciomiesięcznego chłopca cierpiącego na ciężką postać choroby Hirschsprunga. Polega ona na braku w jelicie zwojów nerwowych, które są odpowiedzialne za perystaltykę.

Dwujęzyczność chroni przed demencją

Dwujęzyczność chroni przed demencją

Osoby, które aktywnie posługują się dwoma językami, są mniej podatne na rozwój zaburzeń poznawczych prowadzących do demencji – informuje „Neuropsychologia”.

Majaczenie może być wczesnym objawem Covid-19

Majaczenie może być wczesnym objawem Covid-19

comment 5

Według hiszpańskich badaczy majaczenie łącznie z gorączką mogą być wczesnymi objawami Covid-19 – czytamy na łamach „Journal of Clinical Immunology and Immunotherapy”.

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi – na co zwracać uwagę na dyżurze?

Zawroty głowy są trzecią, po bólach głowy i bólach krzyża, najczęściej zgłaszaną przez pacjentów dolegliwością. Szacuje się, że rozpowszechnienie zawrotów głowy w populacji ogólnej wynosi 5–10%, a ich częstość rośnie z wiekiem, przez co po 65. roku życia dolegliwość ta dotyczy aż 30% populacji...

Konsekwencje poznawczo-behawioralne nagłego zatrzymania krążenia. Studium przypadku

Szacuje się, że w populacji europejskiej w czasie roku nagłe zatrzymanie krążenia (cardiac arrest, NZK) dotyka 38 osób na 100 tys. mieszkańców, co odpowiada ok. 700 tys. nowych zachorowań rocznie. NZK to stan, w którym wskutek ustania akcji skurczowej serca dochodzi do zatrzymania krążenia krwi i wtórnego zatrzymania czynności oddechowej. Wiąże się to z wysoką, tj. 60–70% bezpośrednią śmiertelnością w efekcie nagłego zgonu sercowego...

Odwracalny kurcz naczyń mózgowych przyczyną udaru mózgu – fakt czy fikcja?

Kurcz naczyń mózgowych może być przyczyną udaru mózgu u młodszych pacjentów poniżej 60 lat. W przeciwieństwie do takich przyczyn udaru w młodszym wieku jak rozwarstwienie tętnicy/tętnic, trombofilie, zakrzepica żylna, które są dosyć dobrze scharakteryzowane, kurcz naczyniowy nadal pozostaje niedostatecznie opracowany i często nie jest rozpoznawany. Brak jest specyficznych testów i diagnostycznych kryteriów jednoznacznie definiujących ten stan...