Aktualności
Badanie: Mutacja genetyczna, która powoduje wyższą inteligencję
Choć mutacje genów związanych z funkcjonowaniem układu nerwowego najczęściej prowadzą do poważnych chorób, zdarzają się takie, które mają pozytywny wpływ na człowieka. Jednym z takich wyjątków jest mutacja powodująca wyższa inteligencję - informuje pismo „Brain”.
Naukowcy: kanaliki w czaszce chronią mózg
Czaszka jest pełna małych kanalików, do których wnika płyn mózgowo-rdzeniowy. Dzięki temu obecny w kościach czaszki szpik pomaga zwalczać infekcje.
Prof. Adamczyk-Sowa: w leczeniu SM należy jak najszybciej włączyć wysokoefektywne leczenie
W leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) bardzo ważne jest zapobieganie progresji choroby, dlatego jak najszybciej należy włączyć wysokoefektywne leczenie – twierdzi prof. Monika Adamczyk-Sowa z Katowic. W Polsce taka terapia wciąż jest stosowana w drugiej linii leczenia.
Prof. Zajkowska: kleszczowe zapalenie mózgu to najczęstsza przyczyna wirusowych neuroinfekcji w Polsce
Kleszczowe zapalenie mózgu czasami wywołuje jedynie objawy grypopodobne. Trzeba jednak pamiętać, że jest to najczęstsza przyczyna wirusowych neuroinfekcji w Polsce – ostrzega prof. Joanna Zajkowska z Białegostoku.
Eksperci: Polska na pierwszym miejscu w Europie w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni
Polska stała się liderem w Europie, jeśli chodzi o leczenie rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) - oceniają eksperci. Aż 85 proc. pacjentów włączonych do programu lekowego uzyskało poprawę stanu zdrowia.
Eksperci: leczenie SMA w ramach programu lekowego skuteczne też u dorosłych
Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) w ramach programu lekowego jest skuteczne również u osób dorosłych – podkreślają eksperci. Dotychczas żaden z pacjentów nie zakończył leczenia z powodu braku skuteczności.
W Polsce udaru mózgu doznaje rocznie 70 tys. osób; WIM rozbudował pracownię o dodatkowy sprzęt
Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie rozbudował pracownię radiologii zabiegowej o drugi dwupłaszczyznowy angiograf, by pomóc większej licznie chorych. Ze sprzętu skorzystają m.in. pacjenci z udarem mózgu; w Polsce rocznie doznaje go 70 tys. osób.
Naukowcy przywrócili funkcje mózgom martwych świń - cztery godziny po śmierci
Przywróciliśmy częściowe funkcjonowanie komórek w mózgach świń, które nie żyły od kilku godzin - ogłosili naukowcy z Yale University na łamach pisma „Nature".
Naukowcy: uszkodzenie bariery krew-mózg może być przyczyną Alzheimera
Naukowcy przedstawili nową teorię, zgodnie z którą do powstawania choroby Alzheimera może przyczyniać się uszkodzenie bariery krew-mózg, chroniącej neurony m.in. przed szkodliwymi dla niego tłuszczami. To nowy trop w poszukiwaniach skutecznych metod leczenia tej choroby oraz innych zaburzeń.
Ekspert: leczenie choroby Parkinsona wymaga zaangażowania multidyscyplinarnego zespołu medycznego
Leczenie choroby Parkinsona wymaga zaangażowania multidyscyplinarnego zespołu medycznego obejmującego między innymi lekarzy neurologów, neuroradiologów, neurochirurgów, psychologów, psychiatrów, fizjoterapeutów, logopedów i dietetyków – powiedział prof. Sławomir Budrewicz.
Opracowano atlas zmian zachodzących w ludzkim mózgu
Międzynarodowy zespół specjalistów stworzył atlas zmian, jakie zachodzą w mózgu od okresu płodowego aż do późnej starości. Mapa powstała na podstawie 125 tys. zdjęć z rezonansu magnetycznego.
Badanie: Odkryto 75 genetycznych czynników ryzyka choroby Alzheimera
Międzynarodowa grupa badaczy znalazła 75 miejsc w ludzkim genomie, które mogą predysponować do rozwoju choroby Alzheimera. To kluczowe informacje dla diagnostyki i terapii.
Szczecin: Neurochirurdzy zoperowali cierpiącą na wodogłowie 2-miesięczną Emilkę z Ukrainy
Neurochirurdzy ze szczecińskiego szpitala "Zdroje" zoperowali w trybie pilnym 2-miesięczną Emilkę z Ukrainy, cierpiącą na wodogłowie wrodzone. Dziewczynka jest najmłodszą pacjentką, u której w placówce przeprowadzono tego typu zabieg.
W każdy wtorek od godz. 14 do 15 "cicha godzina” w oddziałach wojewódzkich NFZ
W każdy wtorek od godz. 14 do 15 w salach obsługi klientów oddziałów wojewódzkich NFZ panować będą specjalne warunki - światła zostaną wygaszone lub przyciemnione, a telefony i komunikaty głosowe wyciszone. Wszystko to, by ograniczyć bodźce uciążliwe m.in. dla osób ze spektrum autyzmu.
Porozumienie Autyzm-Polska: żądamy miejsc do godnego życia dla dorosłych osób z autyzmem
Przedstawiciele Porozumienie Autyzm-Polska domagają się utworzenia specjalistycznych ośrodków wsparcia dla osób dorosłych z najcięższymi przypadkami autyzmu. "Żądamy miejsc do godnego dla nich życia" – zaapelowali w piątek z okazji przypadającego 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
Już wszystkie noworodki urodzone w Polsce, również pochodzenia ukraińskiego, są badane w kierunku SMA
Od 28 marca 2022 r. w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) badane są już wszystkie noworodki urodzone w Polsce, również pochodzenia ukraińskiego – poinformował PAP Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.
Eksperci: choroba Devica jest często mylona ze stwardnieniem rozsianym
Choroba Devica (NMOSD) jest często mylona ze stwardnieniem rozsianym (SM) i jeszcze do niedawna była uważana za jego odmianę. Są to jednak dwie różne choroby – przypominają eksperci.
Starsze osoby stosujące statyny mają mniejsze ryzyko rozwoju parkinsonizmu
Starsze osoby przyjmujące leki z grupy statyn mają mniejsze ryzyko rozwoju parkinsonizmu niż ludzie, którzy nie korzystają z tych środków - podaje najnowsze wydanie czasopisma „Neurology”.
Bielski szpital wprowadził nowoczesne metody leczenia wad naczyniowych mózgu
Bielski szpital wojewódzki rozpoczął stosowanie nowoczesnych metod leczenia chorych z wadami naczyniowymi mózgu. Dr Jerzy Słowiński, ordynator oddziału neurochirurgicznego tej placówki podał, że dzięki nim można uniknąć operacji połączonej z otwarciem czaszki.
Zawroty głowy i zaburzenia równowagi – na co zwracać uwagę na dyżurze?
Zawroty głowy są trzecią, po bólach głowy i bólach krzyża, najczęściej zgłaszaną przez pacjentów dolegliwością. Szacuje się, że rozpowszechnienie zawrotów głowy w populacji ogólnej wynosi 5–10%, a ich częstość rośnie z wiekiem, przez co po 65. roku życia dolegliwość ta dotyczy aż 30% populacji...
Konsekwencje poznawczo-behawioralne nagłego zatrzymania krążenia. Studium przypadku
Szacuje się, że w populacji europejskiej w czasie roku nagłe zatrzymanie krążenia (cardiac arrest, NZK) dotyka 38 osób na 100 tys. mieszkańców, co odpowiada ok. 700 tys. nowych zachorowań rocznie. NZK to stan, w którym wskutek ustania akcji skurczowej serca dochodzi do zatrzymania krążenia krwi i wtórnego zatrzymania czynności oddechowej. Wiąże się to z wysoką, tj. 60–70% bezpośrednią śmiertelnością w efekcie nagłego zgonu sercowego...
Odwracalny kurcz naczyń mózgowych przyczyną udaru mózgu – fakt czy fikcja?
Kurcz naczyń mózgowych może być przyczyną udaru mózgu u młodszych pacjentów poniżej 60 lat. W przeciwieństwie do takich przyczyn udaru w młodszym wieku jak rozwarstwienie tętnicy/tętnic, trombofilie, zakrzepica żylna, które są dosyć dobrze scharakteryzowane, kurcz naczyniowy nadal pozostaje niedostatecznie opracowany i często nie jest rozpoznawany. Brak jest specyficznych testów i diagnostycznych kryteriów jednoznacznie definiujących ten stan...
Dzięki zastosowaniu ultradźwięków oraz drukowanych w 3D hologramów akustycznych można skutecznie i selektywnie dostarczać leki do tkanki mózgowej – informuje pismo „IEEE Transactions on Biomedical Engineering”.