Aktualności
Niewielkie badanie wskazuje, że wszczepienie urządzenia do mózgów pacjentów po wcześniejszych urazach mózgu istotnie poprawiło ich funkcje poznawcze rok później.
12.12.2023
Szwedzcy naukowcy zaobserwowali specyficzne zmiany w istocie białej mózgu u osób po przebytym COVID-19. Mogą one tłumaczyć utrzymujące się objawy neurologiczne u pacjentów po przebyciu tej infekcji.
12.12.2023
1
U osób bardziej sumiennych, ekstrawertycznych i skłonnych do pozytywnych emocji rzadziej diagnozowana jest demencja. Chodzi o to, że ich wymienione cechy osobowości pomagają takim osobom się dostosować do nowych wyzwań.
Bardzo wysokie stężenie cholesterolu HDL-C, u starszych osób zwiększa ryzyko demencji. Na szczęście taki poziom jest rzadki i ma związek raczej z zaburzeniami metabolicznymi niż z dietą.
Częste odbijanie piłek głową może powodować uszkodzenia mikrostruktury mózgu i pogorszenie jego funkcji. Potwierdziły to dwuletnie obserwacje piłkarzy-amatorów.
Analizując wyniki rezonansu magnetycznego mózgu za pomocą nowego systemu sztucznej inteligencji (AI), można postawić wiarygodną diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu u dzieci w wieku 24-48 miesięcy – wynika z badania naukowców z USA.
22.11.2023
Nanoplastiki wchodzą w interakcję z naturalnie występującym w mózgu białkiem, powodując zmiany powiązane z chorobą Parkinsona i niektórymi rodzajami demencji.
21.11.2023
Postrzeganie tego, co robią inni ludzie, może w większej mierze zależeć od własnych doświadczeń, niż od tego, co naprawdę robi dana osoba. Wskazały na to obserwacje mózgów osób chorych na epilepsję.
16.11.2023