Aktualności

Stres szkodzi rezerwie poznawczej
07.06.2024
Większa rezerwa poznawcza wiązała się z lepszą pracą intelektu, ale jej wpływ malał z nasileniem stresu.
Zidentyfikowano część mózgu, która odpowiada za pomaganie innym
05.06.2024
„Ten obszar mózgu jest szczególnie interesujący, ponieważ wiemy, że u nastolatków rozwija się późno, a także zmienia się wraz z wiekiem” – wskazała prof. Lockwood.
Odkryto, jakie składniki odżywcze opóźniają starzenie mózgu
28.05.2024
„Nasze badanie wskazuje na konkretne biomarkery żywieniowe, które można powiązać z lepszymi zdolnościami poznawczymi i zdrowiem mózgu” – podkreśla uczony.
Zanieczyszczenie powietrza sprzyja otępieniu
23.05.2024
Uczeni z Uniwersytetu Kopenhaskiego ostrzegają: oddychanie przez długi czas powietrzem złej jakości – zwiększa ryzyko rozwoju otępienia.
Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu
21.05.2024
Autorzy pracy uzyskali dowody na to, że zmiany klimatu oddziałują na pacjentów z niektórymi chorobami mózgu, zwłaszcza po udarze mózgu oraz z zakażeniami układu nerwowego.
Pierwszy w Kanadzie zabieg terapii genowej u pacjenta z otępieniem
10.05.2024
Preparat zawierający właściwą kopię genu przenoszoną przez fragmenty wirusa miał zostać wprowadzony do organizmu pacjenta przez podstawę czaszki, bezpośrednio do płynu mózgowo-rdzeniowego.
Przeciwciała mogą spowolnić postęp choroby Parkinsona
17.04.2024
Prasinezumab to specjalnie zaprojektowane przeciwciało, które ma wiązać się ze skupiskami nieprawidłowo sfałdowanej alfa-synukleiny w neuronach wytwarzających dopaminę.
Przeszczep kałowy obiecujący w leczeniu choroby Parkinsona
08.04.2024
W chorobie Parkinsona pacjenci często mają zmieniony w porównaniu do osób zdrowych mikrobiom jelitowy, wykazują więcej stanów zapalnych i zaburzoną barierę jelitową.