Aktualności

Wirus Epsteina-Barr a stwardnienie rozsiane – są nowe dane
13.06.2024
Najnowsze badanie pokazuje, że po zakażeniu EBV następuje znacznie więcej nieprawidłowego ukierunkowania układu odpornościowego lub reakcji krzyżowych, niż wcześniej sądzono.
Stres szkodzi rezerwie poznawczej
07.06.2024
Większa rezerwa poznawcza wiązała się z lepszą pracą intelektu, ale jej wpływ malał z nasileniem stresu.
Zidentyfikowano część mózgu, która odpowiada za pomaganie innym
05.06.2024
„Ten obszar mózgu jest szczególnie interesujący, ponieważ wiemy, że u nastolatków rozwija się późno, a także zmienia się wraz z wiekiem” – wskazała prof. Lockwood.
Odkryto, jakie składniki odżywcze opóźniają starzenie mózgu
28.05.2024
„Nasze badanie wskazuje na konkretne biomarkery żywieniowe, które można powiązać z lepszymi zdolnościami poznawczymi i zdrowiem mózgu” – podkreśla uczony.
Zanieczyszczenie powietrza sprzyja otępieniu
23.05.2024
Uczeni z Uniwersytetu Kopenhaskiego ostrzegają: oddychanie przez długi czas powietrzem złej jakości – zwiększa ryzyko rozwoju otępienia.
Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu
21.05.2024
Autorzy pracy uzyskali dowody na to, że zmiany klimatu oddziałują na pacjentów z niektórymi chorobami mózgu, zwłaszcza po udarze mózgu oraz z zakażeniami układu nerwowego.
Pierwszy w Kanadzie zabieg terapii genowej u pacjenta z otępieniem
10.05.2024
Preparat zawierający właściwą kopię genu przenoszoną przez fragmenty wirusa miał zostać wprowadzony do organizmu pacjenta przez podstawę czaszki, bezpośrednio do płynu mózgowo-rdzeniowego.
Przeciwciała mogą spowolnić postęp choroby Parkinsona
17.04.2024
Prasinezumab to specjalnie zaprojektowane przeciwciało, które ma wiązać się ze skupiskami nieprawidłowo sfałdowanej alfa-synukleiny w neuronach wytwarzających dopaminę.