Aktualności

Przeciwciała mogą spowolnić postęp choroby Parkinsona
17.04.2024
Prasinezumab to specjalnie zaprojektowane przeciwciało, które ma wiązać się ze skupiskami nieprawidłowo sfałdowanej alfa-synukleiny w neuronach wytwarzających dopaminę.
Przeszczep kałowy obiecujący w leczeniu choroby Parkinsona
08.04.2024
W chorobie Parkinsona pacjenci często mają zmieniony w porównaniu do osób zdrowych mikrobiom jelitowy, wykazują więcej stanów zapalnych i zaburzoną barierę jelitową.
Stres odczuwany w średnim wieku sprzyja chorobie Alzheimera
04.04.2024
Wiek średni to czas, kiedy zaczynają pojawiać się patologie związane z chorobą Alzheimera. Jest możliwe, że te stres doświadczany w tych właśnie latach ma szczególne, długofalowe znaczenie dla zdrowia mózgu.
Przewlekły ból może przyspieszyć starzenie się mózgu
02.04.2024
Osoby z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego doświadczyły szybszego starzenia się mózgu niż osoby zdrowe.
Powszechne chemikalia mogą uszkadzać mózg
01.04.2024
Oligodendrocyty są zaskakująco wrażliwe na działanie czwartorzędowych związków amoniowych oraz organofosforanowych opóźniaczy palenia.
Ekspozycja na sztuczne światło w nocy wiąże się z większym ryzykiem udaru
01.04.2024
Świat poczynił znaczne postępy w ograniczaniu tradycyjnych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, takich jak palenie, otyłość i cukrzyca typu 2.
Lek przeciwnowotworowy może pomóc po udarze
05.03.2024
Worinostat (kwas suberanilohydroksamowy) to wprowadzony do użytku kilkanaście lat temu lek stosowany u ludzi w leczeniu chłoniaka skórnego z komórek T.
Nieznane dotąd właściwości receptora mogą się przydać w leczeniu udaru
29.02.2024
Niedobór GPR30 doprowadził do poprawy przepływu krwi po uszkodzeniu niedokrwienno-reperfuzyjnym, co podkreśla jego rolę w kontrolowaniu przepływu krwi w naczyniach zarówno dużych, jak i włosowatych.