Aktualności
Mózgowe połączenia są znacznie bardziej rozbudowane podczas pisania ręcznie niż przy użyciu klawiatury – twierdzą naukowcy. Codzienne odręczne pisanie, nawet krótkich tekstów, korzystnie wpływa na pamięć, koncentrację i zdolność uczenia się.
Naukowcy stworzyli implant, który umieszczony na powierzchni mózgu odczytuje informacje o pracy komórek w głębszych warstwach. Kluczem było wykorzystanie grafenu i sztucznej inteligencji.
17.01.2024
Niektóre obszary mózgu kurczą się w czasie ciąży i znów powiększają po porodzie. W trakcie ciąży kora mózgowa kobiet staje się cieńsza i traci objętość. Większość tych zmian ustępuje po porodzie, ale nie wszystkie.
16.01.2024
Odkryto pięć biologicznych wariantów choroby Alzheimera, które mogą wymagać różnych metod leczenia. Warianty różnią się stopniem syntezy białek, funkcjonowaniem układu odpornościowego i funkcjonowaniem narządu wytwarzającego płyn mózgowo-rdzeniowy.
Podczas okresu pandemii Covid-19 zaobserwowano przyspieszone procesy starzenia się mózgów młodzieży. Efekt ten był bardziej wyraźny u dorastających dziewcząt niż u chłopców.
27.12.2023
Nowe badanie pozwoliło wyjaśnić, na czym polega szkodliwy wpływ nieprawidłowego białka tau w chorobie Alzheimera.
27.12.2023
Stymulator rdzenia kręgowego w połączeniu z czujnikiem w sztucznej stopie nie tylko poprawia równowagę i stabilność chodu u osób, które straciły stopę, ale także radykalnie zmniejsza ból fantomowy, który wydaje się pochodzić z brakującej kończyny.
Naukowcy opracowali atlas tysięcy rodzajów komórek, z których składa się mózg myszy. To wynik 10 lat badań z wykorzystaniem techniki transkryptomiki.