Aktualności
Już po pięciu dniach ekspozycji na zanieczyszczone powietrze rośnie ryzyko udaru mózgu i zgonu z jego powodu. Wyniki tej analizy publikuje „Neurology”, czasopismo Amerykańskiej Akademii Neurologii.
U myszy z odpowiednikiem choroby Alzheimera, poddanych przezczaszkowej terapii światłem w trakcie snu, doszło do gwałtownego usuwania szkodliwych białek.
29.09.2023
Całkowicie sparaliżowane myszy z przerwanym rdzeniem kręgowym odzyskały sprawność dzięki terapii genowej. Leczenie spowodowało regenerację włókien nerwowych.
Trygonelina, roślinny alkaloid obecny m.in. w kawie, nasionach kozieradki i rzodkiewce, poprawia zdolności poznawcze, w tym pamięciowe – wynika z badań japońskich opublikowanych w piśmie „Geroscience”.
Choroba Alzheimera rozwija się na skutek śmierci samobójczej komórek mózgu, czyli nekroptozy – dowiedli tego naukowcy.
22.09.2023
Ukierunkowane ultradźwięki mogą zmienić funkcjonowanie mózgu nawet na godzinę po interwencji. Może to znaleźć zastosowanie w leczeniu chorób układu nerwowego – informuje „Nature Communications”.
Obecny w mózgu podzbiór limfocytów T CD8+ zmniejsza aktywację mikrogleju i ogranicza zmiany patologiczne w mysim modelu choroby Alzheimera.
13.09.2023
Naukowcy z University of Tennesse (UTHSC) są bliscy opracowania nowego sposobu leczenia udaru niedokrwiennego mózgu, jednej z głównych przyczyn zgonów osób dorosłych na całym świecie – poinformowali przedstawiciele tej instytucji.
08.09.2023