Aktualności

Ultradźwiękami można wpływać na działanie mózgu
15.09.2023
Ukierunkowane ultradźwięki mogą zmienić funkcjonowanie mózgu nawet na godzinę po interwencji. Może to znaleźć zastosowanie w leczeniu chorób układu nerwowego – informuje „Nature Communications”.
Limfocyty T w mózgu spowalniają postęp choroby Alzheimera
13.09.2023
Obecny w mózgu podzbiór limfocytów T CD8+ zmniejsza aktywację mikrogleju i ogranicza zmiany patologiczne w mysim modelu choroby Alzheimera.
Nowe leczenie udaru mózgu
08.09.2023
Naukowcy z University of Tennesse (UTHSC) są bliscy opracowania nowego sposobu leczenia udaru niedokrwiennego mózgu, jednej z głównych przyczyn zgonów osób dorosłych na całym świecie – poinformowali przedstawiciele tej instytucji.
Post interwałowy może złagodzić niektóre objawy Alzheimera
29.08.2023
Myszy poddane ograniczonemu w czasie schematowi karmienia miały lepszą pamięć i akumulowały w mózgu mniej amyloidu w porównaniu do grupy kontrolnej – donoszą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Przeciwności życiowe zmieniają nasze mózgi
23.08.2023
Życiowe przeciwności trwale zmieniają funkcjonowanie mózgu, a nieprawidłowa reakcja mózgu na przeciwności losu jest związana z objawami lękowymi – informuje „Nature Neuroscience”.
Cyfrowe łamigłówki poprawiają pamięć u seniorów
18.08.2023
Osoby starsze, które grają w gry-łamigłówki mogą mieć nawet tak samo dobrą pamięć jak dwudziestolatkowie – pokazuje nowe badanie naukowców z University of York.
Powstał probiotyk do leczenia stwardnienia rozsianego
14.08.2023
Biotechnolodzy opracowali bakterie, które w jelicie produkują lek, oddziałujący na mózg osób ze stwardnieniem rozsianym. Dzięki temu stężenie terapeutycznej substancji we krwi może być dużo stabilniejsze.
Specjalne komórki mogą niedługo leczyć mózg
01.08.2023
Z najnowszego eksperymentu na myszach wynika, że jeśli do zniszczonego mózgu wszczepi się progenitorowe komórki gleju - to zaczynają one zastępować komórki stare i chore. Naukowcy mówią o potencjale tego rozwiązania w leczeniu licznych, w tym ciężkich chorób neurologicznych, a nawet psychicznych.