Aktualności
Stymulator rdzenia kręgowego w połączeniu z czujnikiem w sztucznej stopie nie tylko poprawia równowagę i stabilność chodu u osób, które straciły stopę, ale także radykalnie zmniejsza ból fantomowy, który wydaje się pochodzić z brakującej kończyny.
Naukowcy opracowali atlas tysięcy rodzajów komórek, z których składa się mózg myszy. To wynik 10 lat badań z wykorzystaniem techniki transkryptomiki.
Palenie papierosów przyczynia się do utraty tkanek mózgu i zmniejszenia jego objętości.
15.12.2023
Przeprowadzenie wirtualnych procedur na "cyfrowym bliźniaku" pacjenta z udarem niedokrwiennym lub krwotocznym pozwoli na wybór optymalnej metody leczenia i zminimalizowanie związanych z nią ryzyk.
Niewielkie badanie wskazuje, że wszczepienie urządzenia do mózgów pacjentów po wcześniejszych urazach mózgu istotnie poprawiło ich funkcje poznawcze rok później.
12.12.2023
Szwedzcy naukowcy zaobserwowali specyficzne zmiany w istocie białej mózgu u osób po przebytym COVID-19. Mogą one tłumaczyć utrzymujące się objawy neurologiczne u pacjentów po przebyciu tej infekcji.
12.12.2023
1
U osób bardziej sumiennych, ekstrawertycznych i skłonnych do pozytywnych emocji rzadziej diagnozowana jest demencja. Chodzi o to, że ich wymienione cechy osobowości pomagają takim osobom się dostosować do nowych wyzwań.
Bardzo wysokie stężenie cholesterolu HDL-C, u starszych osób zwiększa ryzyko demencji. Na szczęście taki poziom jest rzadki i ma związek raczej z zaburzeniami metabolicznymi niż z dietą.