Aktualności

Wdrożono refundację z leczenia Zolgensmą
05.10.2022
Jeden noworodek skorzystał we wrześniu z terapii, a kolejne dzieci skorzystają niebawem – podał wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Nowy lek może spowalniać rozwój choroby Alzheimera
03.10.2022
Ze wstępnych wyników badań klinicznych wynika, że nowy lek wstrzykiwany co dwa tygodnie może spowolnić postęp choroby Alzheimera. Eksperci twierdzą, że takich efektów dawno nie było. Lek musi być jednak podany we czesnym etapie tego schorzenia.
Wrocław: W szpitalu im. Marciniaka pilotażowy program leczenia ostrej fazy udarów
02.10.2022
Szpital im. Marciniaka we Wrocławiu przystąpił do ministerialnego programu pilotażowego leczenia ostrej fazy udarów. Udział w pilotażu pozwoli na jeszcze lepszy dostęp pacjentów do tej terapii, a szpital uzyska lepszą wycenę świadczeń.
Kraków: Operacje tarczycy w nowym oddziale Szpitala Uniwersyteckiego
02.10.2022
Operacjom pacjentów z chorobami endokrynologicznymi, szczególnie chorobami tarczyc, będzie dedykowany nowy, otwierany w październiku, oddział w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
Eksperci: dzięki nowym terapiom rdzeniowy zanik mięśni z choroby śmiertelnej staje się chorobą przewlekłą
02.10.2022
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) jeszcze do niedawna był chorobą śmiertelną, a dzięki nowym terapiom, dostępnym teraz także w Polsce, staje się chorobą przewlekłą – oceniają eksperci w dziedzinie neurologii.
Treningi HIIT pomagają pacjentom z chorobą Parkinsona - ustalili Polacy
29.09.2022
Poza działaniem neuroprotekcyjnym, które zapobiega obumieraniu neuronów dopaminergicznych, tego typu aktywność hamuje także ogólnoustrojowy stan zapalny, co ma wpływ na tempo rozwoju choroby.
Geny pradawnych wirusów chronią mózg przed nowymi infekcjami
29.09.2022
Geny wirusów, którymi zakazili się nasi przodkowie przed milionami lat pozostały w ich genomach i zostały przekazane potomkom, w których organizmach pełnią pożyteczne funkcje, chroniąc mózg przed nowymi infekcjami – informuje pismo „Development”.
Zanieczyszczone powietrze szkodzi mózgom dzieci
29.09.2022
1
Ekspozycja na zanieczyszczenia w powietrzu szczególnie do piątego roku życia upośledza rozwój niektórych rejonów mózgu. Zmiany w tych strukturach powiązano już tymczasem z różnymi zaburzeniami.