Aktualności

Poradnik dla osób po udarze mózgu, ich rodzin i opiekunów
02.03.2023
W Polsce średnio co około 8 minut ktoś doznaje udaru mózgu. Chorzy wymagają szybkiego leczenia, a później właściwej opieki i rehabilitacji.
Polscy Naukowcy zbadają negatywny wpływ zanieczyszczenia powietrza na rozwój mózgu dzieci
23.02.2023
Badacze chcą potwierdzić hipotezę o negatywnym wpływie zanieczyszczeń powietrza na rozwijający się mózg - które dokładnie szlaki nerwowe i jakie części mózgu są uszkadzane przez zanieczyszczenia powietrza.
Co trzeci Polak będzie miał w ciągu życia chorobę neurologiczną
15.02.2023
Może nią być choroba Alzheimera, Parkinsona, stwardnienie rozsiane, migrena – alarmują neurolodzy. Ich zdaniem neurologia powinna dołączyć do strategicznych dziedzin polskiego systemu ochrony zdrowia.
Polskie Towarzystwo Neurologiczne: co trzeci Polak zachoruje na chorobę układu nerwowego
12.02.2023
W Polsce 500 tys. osób ma chorobę Alzheimera, 300 tys. choruje na padaczkę, 90 tys. na chorobę Parkinsona, a 50 tys. ma stwardnienie rozsiane – poinformowało Polskie Towarzystwo Neurologiczne.
Zespół parlamentarny ds. SMA: oczekujemy, że resort zdrowia sfinansuje terapię wszystkich dzieci
12.02.2023
Nasze oczekiwania jako zespołu są takie, że Ministerstwo Zdrowia sfinansuje terapię wszystkich dzieci chorych na SMA, niezależnie od wieku - mówiła na piątkowej konferencji prasowej szefowa zespołu parlamentarnego ds. SMA Iwona Kozłowska.
Prof. Konrad Rejdak: Neurologia powinna stać się dziedziną priorytetową
12.02.2023
1
Domagamy się, żeby neurologia stała się dziedziną priorytetową i była częścią strategii państwa. Musimy uwzględnić przyrost potrzeb wynikający ze starzenia się społeczeństwa - powiedział Ekspert.
Badanie: Zanieczyszczenia uliczne szkodliwie wpływają na mózg
03.02.2023
Zanieczyszczenie powietrza, którego źródłem jest ruch uliczny, negatywnie wpływa na pracę mózgu. Efekt jest widoczny już po kilku godzinach od ekspozycji na toksyny – piszą naukowcy na łamach „Environmental Health".
Czynniki ryzyka choroby Alzheimera inaczej wpływają na kobiety i na mężczyzn
25.01.2023
Współwystępowanie dwóch ważnych czynników ryzyka choroby Alzheimera w różny sposób wpływa na kobiety i mężczyzn – informuje „Journal of Alzheimers Disease”.