Aktualności

Wyzwania dla neurologów
22.08.2023
Lubelscy naukowcy opracują model opieki zdrowotnej nad osobami z demencją, który będzie podstawą do wprowadzenia zmian w tym zakresie we wszystkich państwach UE.
Powszechność chorób rzadkich w neurologii
17.08.2023
Sierpień to miesiąc świadomości o rdzeniowym zaniku mięśni, który jest uwarunkowaną genetycznie, postępującą chorobą nerwowo-mięśniową. SMA jest jedną z 10 000 dotychczas opisanych chorób rzadkich, z których ogromna część dotyczy układu nerwowego: mózgu, rdzenia kręgowego lub nerwów obwodowych.
Neurologia uznana za dziedzinę priorytetową
14.08.2023
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia nowelizujące rozporządzenie w sprawie określenia priorytetowych dziedzin medycyny. Zakłada ono uznanie neurologii za dziedzinę priorytetową.
Neurologia staje się priorytetową dziedziną medycyny
09.08.2023
Decyzją ministra zdrowia, neurologia staje się priorytetową dziedziną medycyny. Musimy być przygotowani na wzrost liczby hospitalizacji na oddziałach neurologii, szczególnie wśród osób starszych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia zapowiada: neurologia zostanie uznana za dziedzinę priorytetową
24.07.2023
1
Zgodnie z zapowiedzią Ministarstwa Zdrowia, neurologia zostanie uznana za dziedzinę priorytetową. Projekt nowelizacji rozporządzenia w tej sprawie jest już na końcowym etapie procedowania – podkreślił resort.
24.07.2023
1
Neurony odpowiadające za przewlekły stres
27.06.2023
Grupa neuronów w mózgu myszy, która odpowiada za powstawanie negatywnych emocji i stres przewlekły została zidentyfikowana przez naukowców ze Szwecji. Informację podało czasopismo „Nature Neuroscience”.
Sprzęt do wczesnej diagnostyki choroby Alzheimera
20.06.2023
Analizator - platformę do dużo szybszej diagnostyki choroby Alzheimera z białek z krwi pacjenta kupił Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB).
Roboty wsparciem rehabilitacji neurologicznej
02.06.2023
W ośrodkach w całej Polsce kilkaset robotów medycznych wspiera już rehabilitację chorych neurologicznie. Eksperci uważają, że to cenne pomoc dla fizjoterapeutów, szersze ich zastosowanie hamują dziś obawy wynikające z braku wiedzy – pacjentów i części rehabilitantów.