Aktualności

Lek na reumatoidalne zapalenie stawów skuteczny przeciwko miastenii
21.09.2022
1
Wczesne podawanie rytuksymabu, stosowanego zwykle w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) może zmniejszyć ryzyko pogorszenia się miastenia gravis, choroby autoimmunologicznej, która powoduje utratę kontroli nad mięśniami – informuje pismo „JAMA Neurology”.
Ryzyko choroby Alzheimera drastycznie wzrasta u osób starszych, które przechorowały COVID-19
21.09.2022
Starsze osoby zakażone COVID-19 wykazują znacznie wyższe ryzyko - nawet o 50-80 proc. - zachorowania na chorobę Alzheimera w ciągu roku od infekcji, dowiodło badanie przeprowadzone na grupie ponad 6 milionów pacjentów powyżej 65. roku życia.
Rzecznik Praw Dziecka: to lekarz powinien decydować o wyborze leku na SMA
18.09.2022
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak ponownie wystąpił do ministra zdrowia o rozważenie zmiany obowiązujących zasad dotyczących leczenia osób z rdzeniowym zanikiem mięśni, innowacyjną terapią genową (lekiem Zolgensma). Jak zaznaczył, o jej zastosowaniu powinny decydować nie sztywne kryteria, ale opinia lekarza prowadzącego i wskazania medyczne.
RPO: państwo musi zapewnić odpowiedni prestiż zawodowi opiekuna osoby chorej na Alzheimera
18.09.2022
Państwo musi zapewnić odpowiedni prestiż zawodowi opiekuna. Podjęcie takiej roli wymaga rezygnacji z zatrudnienia, a więc istotne jest zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa i stabilności finansowej osobom pełniącym tę opiekę – stwierdził w piątek rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek.
Badanie: Codzienna dawka multiwitaminy może pomóc zachować dobrą pamięć
16.09.2022
Przyjmowanie przez trzy lata dostępnego na rynku suplementu multiwitaminowego i mineralnego doprowadziło do poprawy wyników testów pamięci i funkcji poznawczych w porównaniu z osobami przyjmującymi placebo – informuje pismo „Alzheimer’s & Dementia”.
Siedem zdrowych nawyków może zmniejszyć ryzyko demencji u osób z cukrzycą
16.09.2022
Połączenie siedmiu nawyków zdrowego stylu życia, w tym spania od siedmiu do dziewięciu godzin dziennie, regularnych ćwiczeń i częstych kontaktów społecznych, wiązało się z niższym ryzykiem demencji u osób z cukrzycą typu 2 – wynika z badania o którym informuje wydanie online pisma „Neurology”.
Szczecin: Pierwsze w Polsce robotyczne wszczepienie elektrod u nastolatka z padaczką lekooporną
09.09.2022
Neurochirurdzy ze szczecińskiego szpitala "Zdroje" przeprowadzili pierwszą w Polsce operację robotycznego wszczepienia elektrod stereo-EEG (SEEG) do mózgu. Ma to pomóc w zdiagnozowaniu ogniska padaczkorodnego u 16-letniego Igora, które nie jest możliwe do określenia obecnymi metodami diagnostycznymi.
Prof. Kostera-Pruszczyk: badania kliniczne i obserwacje pokazały, że dzieci z SMA w wieku do 6 miesięcy uzyskują najwyższą korzyść z terapii genowej
01.09.2022
Badania kliniczne i późniejszych obserwacje pokazały, że dzieci w wieku do 6 miesięcy są grupą, która uzyskuje najwyższą korzyść z tej terapii genowej przy najniższym ryzyku działań niepożądanych – powiedziała w środę w czasie konferencji prasowej prof. Anna Kostera-Pruszczyk kierownik Katedry i Kliniki Neurologii UCK WUM.