Aktualności

Ludzkie hodowane organoidy mózgowe reagują na bodźce wzrokowe
02.01.2023
Ludzkie organoidy mózgowe, czyli hodowane w laboratorium trójwymiarowe mikromodele mózgu ludzkiego, po przeszczepieniu do kory mózgowej myszy reagują na bodźce wzrokowe - podobnie, jak otaczająca je tkanka nerwowa – wykazali naukowcy z USA.
Polski pomysł, jak zablokować rozwój padaczki po udarze lub urazie
02.12.2022
1
Naukowcy z Polski ustalili, jak farmakologicznie zatrzymać proces prowadzący do powstania padaczki pourazowej i poudarowej. Może w tym pomóc specyfik terapii przeciwnowotworowej, który już wcześniej trafił do badań klinicznych.
Chorobę Alzheimera można wykryć na długo przed objawami
15.11.2022
Szwedzkie badanie wskazuje, że jeszcze przed pojawieniem się symptomów można zidentyfikować osoby z chorobą Alzheimera. To może oznaczać wcześniejsze i skuteczniejsze leczenie.
Zbytnie obniżenie ciśnienia tętniczego po udarze może zaszkodzić
04.11.2022
Intensywne obniżanie ciśnienia tętniczego po usunięciu zakrzepu, który spowodował udar niedokrwienny, może utrudniać powrót do zdrowia
Badanie: Covid-19 może powodować reakcje zapalne w mózgu
04.11.2022
2
Może nasilać ryzyko różnych schorzeń neurodegeneracyjnych, ale odkrycie wskazuje też na właściwe terapie.
Ekspert: W przebiegu COVID-19 mogą występować obecnie tzw. mikroudary
11.10.2022
7
Jest to związane z czynnikiem prozakrzepowym samej infekcji - powiedział neurolog prof. Konrad Rejdak, dodając, że objawy mogą być czasami nieodczuwalne przez pacjenta w czasie zakażenia.
Wdrożono refundację z leczenia Zolgensmą
05.10.2022
Jeden noworodek skorzystał we wrześniu z terapii, a kolejne dzieci skorzystają niebawem – podał wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Nowy lek może spowalniać rozwój choroby Alzheimera
03.10.2022
Ze wstępnych wyników badań klinicznych wynika, że nowy lek wstrzykiwany co dwa tygodnie może spowolnić postęp choroby Alzheimera. Eksperci twierdzą, że takich efektów dawno nie było. Lek musi być jednak podany we czesnym etapie tego schorzenia.