Aktualności

Osoby neuroróżnorodne na rynku pracy
21.04.2023
W ostatnich latach wzrasta liczba osób, które uznane są za neuroróżnorodne, czyli z dysleksją, spektrum autyzmu czy ADHD. Nadal brakuje w Polsce badań mówiących o tym, jak one radzą sobie na rynku pracy.
Poszukiwani pacjenci do badań nad diagnozowaniem choroby Alzheimera
12.04.2023
Naukowcy m.in. z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu poszukują chętnych do badań nad nową, bezinwazyjną metodą diagnozowania choroby Alzheimera. W programie mogą wziąć udział osoby np. z zaburzeniami pamięci mające ponad 50 lat - podała uczelnia.
Szybkie rozpoznanie choroby Parkinsona to skuteczne leczenie
11.04.2023
Szybkie rozpoznanie choroby Parkinsona jest ważne, by wdrożyć skuteczne leczenie objawowe - wskazuje prof. Sławomir Budrewicz.
Więcej udarów u młodych ludzi
26.03.2023
Coraz częściej mamy pacjentów tuż po 30. roku życia, którzy trafiają na oddział po udarze mózgu. To osoby, które mają szybkie tempo życia, narażone są na duży stres i nie znajdują czasu na wykonywanie badań.
Środy z Profilaktyką NFZ: Życie z Alzheimerem
15.03.2023
Dokładna przyczyna tej choroby jest nadal nieznana, zaczyna się wiele lat przed wystąpieniem objawów. 15 marca organizowana jest kolejna odsłona akcji edukacyjnej "Środa z Profilaktyką".
Ważne odkrycie naukowców z Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku
10.03.2023
Okazało się, że zwierzęta leczone betuliną wykazywały poprawę pamięci poznawczej radząc sobie lepiej w labiryncie Morrisa niż zwierzęta nieleczone.
Poradnik dla osób po udarze mózgu, ich rodzin i opiekunów
02.03.2023
W Polsce średnio co około 8 minut ktoś doznaje udaru mózgu. Chorzy wymagają szybkiego leczenia, a później właściwej opieki i rehabilitacji.
Polscy Naukowcy zbadają negatywny wpływ zanieczyszczenia powietrza na rozwój mózgu dzieci
23.02.2023
Badacze chcą potwierdzić hipotezę o negatywnym wpływie zanieczyszczeń powietrza na rozwijający się mózg - które dokładnie szlaki nerwowe i jakie części mózgu są uszkadzane przez zanieczyszczenia powietrza.