Aktualności

Radon może sprzyjać udarowi
08.02.2024
1
W Polsce szczególnie duże stężenia radonu występują na terenach górskich i na Śląsku.
Wskutek procedury medycznej choroba Alzheimera przeniosła się między ludźmi
06.02.2024
Wykazanie przenoszenia patologicznego amyloidu beta powinno skłonić do przeglądu środków zapobiegających przypadkowemu przeniesieniu w wyniku innych procedur medycznych.
Białko może usuwać skutki choroby Alzheimera
05.02.2024
Zastosowane u myszy białko KIBRA może naprawiać połączenia pomiędzy synapsami, uszkodzone w przebiegu choroby Alzheimera – informuje „The Journal of Clinical Investigation”.
Szkodliwe związki z jelit uszkadzają neurony w mózgu
28.01.2024
1
Szkodliwe związki produkowane przez bakterie w jelitach przedostają się do krwiobiegu, a stamtąd dostają się do mózgu, uszkadzając neurony.
Badanie: warto pisać ręcznie
25.01.2024
Mózgowe połączenia są znacznie bardziej rozbudowane podczas pisania ręcznie niż przy użyciu klawiatury – twierdzą naukowcy. Codzienne odręczne pisanie, nawet krótkich tekstów, korzystnie wpływa na pamięć, koncentrację i zdolność uczenia się.
Przezroczysty implant we wnętrzu mózgu
17.01.2024
Naukowcy stworzyli implant, który umieszczony na powierzchni mózgu odczytuje informacje o pracy komórek w głębszych warstwach. Kluczem było wykorzystanie grafenu i sztucznej inteligencji.
Kora mózgowa kobiet w ciąży
16.01.2024
Niektóre obszary mózgu kurczą się w czasie ciąży i znów powiększają po porodzie. W trakcie ciąży kora mózgowa kobiet staje się cieńsza i traci objętość. Większość tych zmian ustępuje po porodzie, ale nie wszystkie.
Odmiany choroby Alzheimera
10.01.2024
Odkryto pięć biologicznych wariantów choroby Alzheimera, które mogą wymagać różnych metod leczenia. Warianty różnią się stopniem syntezy białek, funkcjonowaniem układu odpornościowego i funkcjonowaniem narządu wytwarzającego płyn mózgowo-rdzeniowy.