Aktualności

Środek do prania chemicznego może mieć związek z chorobą Parkinsona
20.03.2023
Związek powszechnie stosowany w przemyśle i do chemicznego czyszczenia odzieży, trichloroetylen, może sprzyjać rozwojowi choroby Parkinsona - informuje „Journal of Parkinson’s Disease”.
Covid może powodować prozopagnozję
16.03.2023
Jednym z powikłań po Covid-19 może być prozopagnozja, czyli niezdolność do rozpoznawania twarzy. Towarzyszyć jej mogą zaburzenia orientacji przestrzennej - uważają badacze z Dartmouth College (USA).
Problemy z zasypianiem związane z ryzykiem demencji
10.03.2023
Według badania z udziałem 6 tys. osób, kłopoty z zasypianiem i używanie leków nasennych jest związane z większym ryzykiem demencji, ale wybudzanie się w nocy - z niższym.
Alzheimera i upadki można przewidzieć dzięki radarowi
09.03.2023
Wykorzystując mały radar można analizować chód pacjenta i przewidywać, czy w jego przypadku istnieje ryzyko choroby Alzheimera oraz upadków.
USA: W ostatnim dwudziestoleciu liczba diagnoz autyzmu wzrosła aż o 500 procent
27.01.2023
Najwięcej nowych przypadków notuje się wśród dzieci bez niepełnosprawności intelektualnej - ujawniło najnowsze badanie naukowców z Rutgers School of Public Health.
Sześć minut ćwiczeń dziennie zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera
18.01.2023
Wykonywanie codziennie krótkich, ale intensywnych ćwiczeń pozwala dłużej cieszyć się sprawnością umysłową i opóźnia rozwój chorób neurodegeneracyjnych – informuje „The Journal of Physiology”.
Badanie: ryzyko demencji może być niższe u kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą
17.01.2023
Hormonalna terapia zastępcza może zapobiegać rozwojowi demencji u kobiet z grupy ryzyka – informują brytyjscy naukowcy z University of East Anglia. Ich wnioski opublikowało pismo „Alzheimers Research and Therapy”.
USA: Resort zdrowia zatwierdził nowy lek na chorobę Alzheimera
09.01.2023
Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdził w piątek nowy lek o nazwie lecanemab dla pacjentów na wczesnym etapie choroby Alzheimera. Testy wykazały, że środek spowalnia procesy degradacji pamięci o 27 proc. w porównaniu ze środkiem placebo.