Aktualności

Praca zmianowa może upośledzać pamięć i funkcje poznawcze
31.08.2023
Osoby pracujące w rotacyjnym systemie zmianowym lub na nocnej zmianie mają wyższy wskaźnik zaburzeń poznawczych i gorszą pamięć w wieku średnim lub starszym.
Płytki krwi, mózg i ćwiczenia
21.08.2023
Płytki krwi wydzielają białko, które odmładza neurony w mózgu myszy w podobny sposób, jak ćwiczenia fizyczne – wynika z badania, które zamieszcza „Nature Communications”.
Zatwierdzony preparat spowalniający rozwój Alzheimera
07.07.2023
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w pełni pierwszy preparat spowalniający postęp choroby Alzheimera. Ostrzegła zarazem o jego skutkach ubocznych potencjalnie zagrażających życiu.
Smartwatche w neurologii
06.07.2023
Inteligentne zegarki mogą być wykorzystywane do wczesnego wykrywania choroby Parkinsona – informuje pismo „Nature Medicine”.
Słaby węch związany z wyższym ryzykiem
28.06.2023
Utrata węchu, jak również osłabiona zdolność do wyczuwania zapachów, zostały powiązane z wyższym ryzykiem demencji, w tym z chorobą Alzheimera. Najnowsze badania wskazują, że mogą one mieć również związek z wyższym ryzykiem depresji u seniorów.
Regularne drzemki a mózg
22.06.2023
Regularne drzemki w ciągu dnia regenerują nasze siły, ale z czasem nieco większy jest też mózg – twierdzą brytyjscy badacze. Nie ma jednak pewności, czy to chroni nas przed demencją.
Donosowy spray z ketaminą
02.06.2023
Ketamina przyjmowana w postaci aerozolu do nosa jest nadzieją na bezpieczną i skuteczną terapię opornej na leczenie przewlekłej migreny.
Objawy stwardnienia rozsianego we krwi
30.05.2023
U około 10 proc. osób ze stwardnieniem rozsianym na wiele lat przed wystąpieniem objawów można wykryć nietypowe przeciwciała – informuje pismo „medRxiv”.