Aktualności

Roboty wsparciem rehabilitacji neurologicznej
02.06.2023
W ośrodkach w całej Polsce kilkaset robotów medycznych wspiera już rehabilitację chorych neurologicznie. Eksperci uważają, że to cenne pomoc dla fizjoterapeutów, szersze ich zastosowanie hamują dziś obawy wynikające z braku wiedzy – pacjentów i części rehabilitantów.
Życie seksualne wpływa na pamięć
01.06.2023
Przeprowadzone badanie wskazało na związek między spadkiem satysfakcji z życia seksualnego i przyszłym pogorszeniem pamięci. Naukowcy namawiają do szerszego spojrzenia na konsekwencje problemów z seksem i erekcją u mężczyzn.
Dieta może odwrócić utratę pamięci
01.06.2023
Utratę pamięci można odwrócić, zwiększając spożycie pokarmów bogatych we flawonole - takich, jak zielona herbata, jabłka i jagody – informuje pismo “PNAS”.
NFZ: nowe świadczenie gwarantowane
31.05.2023
Świadczenie dotyczy leczenia szpitalnego. Zmiany będą skutkować zwiększeniem opcji terapeutycznych w zakresie dotyczącym wyboru metody leczenia tętniaka wewnątrzczaszkowego, finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Objawy stwardnienia rozsianego we krwi
30.05.2023
U około 10 proc. osób ze stwardnieniem rozsianym na wiele lat przed wystąpieniem objawów można wykryć nietypowe przeciwciała – informuje pismo „medRxiv”.
Dalsze zmiany w leczeniu SM
30.05.2023
Celem obchodzonego 30 maja święta jest podnoszenie świadomości o SM, walka ze stereotypami dotyczącymi choroby i wsparcie osób zmagających się ze stwardnieniem rozsianym.
30 maja Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego
30.05.2023
Stwardnienie rozsiane nazywane jest chorobą młodych dorosłych - diagnoza stawiana jest najczęściej wśród osób w przedziale wiekowym 20-40 lat. Na świecie na stwardnienie rozsiane choruje 2,6 miliona osób, w Polsce - ok. 50 tys. osób.
Potencjalna metoda redukcji objawów autyzmu
25.05.2023
Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie opublikowali wyniki pierwszego badania, które ma pokazać sposób na zmniejszenie objawów autyzmu u osób, u których zdiagnozowano to zaburzenie.