Aktualności
Naukowcy z Oksfordu opracowują metodę druku 3D, która może pomóc w naprawie uszkodzeń mózgu spowodowanych na przykład urazem, udarem lub będące skutkiem ubocznym operacyjnego usunięcia guza mózgu.
05.10.2023
W testach na myszach naukowcy odkryli, że lek stosowany zwykle przeciw stwardnieniu rozsianemu zmniejsza nasilenie choroby Alzheimera. Preparat prawdopodobnie można przy tym łączyć z innymi lekami.
03.10.2023
Już po pięciu dniach ekspozycji na zanieczyszczone powietrze rośnie ryzyko udaru mózgu i zgonu z jego powodu. Wyniki tej analizy publikuje „Neurology”, czasopismo Amerykańskiej Akademii Neurologii.
Egzoszkielety to roboty medyczne umożliwiające poruszanie się pacjentom z porażeniem i niedowładem. Stosowane są w 30 ośrodkach terapeutycznych w Polsce, gdzie korzysta z nich kilkuset pacjentów.
U myszy z odpowiednikiem choroby Alzheimera, poddanych przezczaszkowej terapii światłem w trakcie snu, doszło do gwałtownego usuwania szkodliwych białek.
29.09.2023
Całkowicie sparaliżowane myszy z przerwanym rdzeniem kręgowym odzyskały sprawność dzięki terapii genowej. Leczenie spowodowało regenerację włókien nerwowych.
Trygonelina, roślinny alkaloid obecny m.in. w kawie, nasionach kozieradki i rzodkiewce, poprawia zdolności poznawcze, w tym pamięciowe – wynika z badań japońskich opublikowanych w piśmie „Geroscience”.
Temat rozpoczęcia leczenia krwią pępowinową w tym schorzeniu, był omawiany podczas XXII Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”. Główne hasło spotkania: „Profilaktyka, diagnostyka i leczenie. Wzywania dla polskiej ochrony zdrowia”.