Aktualności

Słaby węch związany z wyższym ryzykiem
28.06.2023
Utrata węchu, jak również osłabiona zdolność do wyczuwania zapachów, zostały powiązane z wyższym ryzykiem demencji, w tym z chorobą Alzheimera. Najnowsze badania wskazują, że mogą one mieć również związek z wyższym ryzykiem depresji u seniorów.
Neurony odpowiadające za przewlekły stres
27.06.2023
Grupa neuronów w mózgu myszy, która odpowiada za powstawanie negatywnych emocji i stres przewlekły została zidentyfikowana przez naukowców ze Szwecji. Informację podało czasopismo „Nature Neuroscience”.
Regularne drzemki a mózg
22.06.2023
Regularne drzemki w ciągu dnia regenerują nasze siły, ale z czasem nieco większy jest też mózg – twierdzą brytyjscy badacze. Nie ma jednak pewności, czy to chroni nas przed demencją.
Sprzęt do wczesnej diagnostyki choroby Alzheimera
20.06.2023
Analizator - platformę do dużo szybszej diagnostyki choroby Alzheimera z białek z krwi pacjenta kupił Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB).
Alkohol przyspiesza postęp choroby Alzheimera
16.06.2023
Nadmierne spożycie alkoholu może przyspieszyć spadek funkcji poznawczych u zwierząt genetycznie predysponowanych do choroby Alzheimera – informuje pismo „eNeuro”.
Kosmiczne loty zmieniają strukturę mózgu
15.06.2023
Przebywanie w warunkach mikrograwitacji, szczególnie przez dłuższy czas, powoduje zmiany w objętości komór mózgu. Co więcej, nawet trzyletnia przerwa przed kolejnym lotem może być zbyt krótka na rekonwalescencję.
Przełomowa terapia dla osób po udarach
14.06.2023
Cząsteczka odkryta przez naukowców ma pomagać w przywracaniu sprawności u większości ofiar udarów. Substancja promuje powstawanie nowych połączeń nerwowych.
COVID-19 zaostrza objawy choroby Parkinsona
06.06.2023
Są już naukowe dowody na to, że COVID-19 może zaostrzać objawy choroby Parkinsona, m.in. pogarsza się sprawność ruchowa, zaczynają pojawiać się niekontrolowane ruchy, postępuje drżenie kończyn lub głowy.