Publikacje

Mózgowe mikrokrwawienia – definicja, patofizjologia oraz następstwa
30.07.2018
Podstawową metodą diagnostyczną służącą do wykrywania CMB są badania neuroobrazowe.
Ocena stanu funkcjonalnego po neurorehabilitacji pacjentów po udarze niedokrwiennym mózgu
24.07.2018
Wyniki badań przemawiają za większą skutecznością zastosowania kilku metod rehabilitacyjnych do usprawniania stanu funkcjonalnego pacjentów po przebytym udarze niedokrwiennym mózgu.
Definicja i leczenie udaru mózgu na przestrzeni wieków
26.01.2018
Według danych WHO rocznie na udar mózgu zapada około 15 mln osób, z czego u 5,5 mln dochodzi do zgonu.
Udar niedokrwienny mózgu – epidemiologia, profilaktyka i leczenie
11.01.2018
Udar mózgu jest trzecią pod względem częstości przyczyną zgonów w krajach wysokorozwiniętych (po chorobach serca i nowotworach) i główną przyczyną niesprawności u dorosłych.
Zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu bólu neuropatycznego
04.01.2018
W praktyce klinicznej neurotoksyna botulinowa stosowana jest w różnych schorzeniach, przede wszystkim w stanach chorobowych, które charakteryzują się nadmiernym, nieprawidłowym napięciem mięśniowym lub nadaktywnością cholinergiczną.
Zespół niespokojnych nóg
29.12.2017
Objawy RLS w istotnym stopniu obniżają jakość życia pacjentów, często prowadząc do przewlekłego zmęczenia, depresji, gorszych wyników w pracy oraz problemów zdrowotnych.
Ból neuropatyczny w zakresie twarzy
13.12.2017
Pewne rozpoznanie bólu neuropatycznego nie zawsze jest możliwe. Ocenia się, że ból neuropatyczny może dotyczyć nawet 8,2% dorosłej populacji.
Korzyści ze stosowania substancji z grupy witamin B w przebiegu terapii bólu
31.05.2017
W ostatnich latach witaminy z grupy B stanowią przedmiot intensywnych badań w kontekście ich zastosowania w terapii bólu.
Możliwości terapeutyczne u pacjentów z chorobą Parkinsona, u których występuje objaw zamarzania
29.11.2016
Zaburzenia w zakresie postawy, równowagi i chodu to grupa typowych dla choroby Parkinsona objawów, wynikająca z wielu mechanizmów (m.in. utraty odruchów posturalnych, sztywności i bradykinezji, ale także z zaburzeń rytmu chodu, czy towarzyszącej dystonii). Szczególną formą bradykinezji jest zamarzanie (ang. freezing) – nagła i przejściowa niezdolność do wykonywania ruchu.
Farmakoterapia otępień
21.06.2013
W otępieniu dochodzi do organicznego uszkodzenia mózgu oraz osłabienia nabytej sprawności umysłowej. Najczęstszą postacią otępienia jest choroba Alzheimera (AD), która dotyka ok. 5% osób po 65. roku życia i odpowiada za ok. 55% wszystkich otępień...
21.06.2013