Aktualności

Trzy lub więcej wstrząśnień mózgu pogarsza jego funkcjonowanie
01.02.2023
Mózg osoby, która doświadczyła trzech (lub więcej) wstrząśnień mózgu, może gorzej funkcjonować w późniejszym życiu – informuje „Journal of Neurotrauma”.
Infekcjom wirusowym towarzyszy większe ryzyko zaburzeń układu nerwowego
31.01.2023
Naukowcy wymieniają m.in. chorobę Alzheimera, demencje, chorobę Parkinsona stwardnienie rozsiane, czy stwardnienie zanikowe boczne.
Lepsza kontrola emocji sprzyja zdrowszemu starzeniu się
17.01.2023
Praca nad lepszym kontrolowaniem negatywnych emocji, na przykład poprzez medytację, może pomóc seniorom dłużej cieszyć się zdrowiem mózgu – czytamy w „Nature Aging”.
Syntetyczne neurony działają prawie, jak prawdziwe
16.01.2023
Szwedzki zespół stworzył syntetyczne neurony, które w dużej mierze przypominają prawdziwe i nawet mogą z nimi współpracować. W przyszłości wynalazek może pomóc w leczeniu ludzi.
Badanie: Śpiewanie pomaga po udarze
10.01.2023
W przywracaniu mowy i poprawie stanu psychicznego osób po udarze pomaga śpiew i to nawet po dłuższym czasie od udaru. Zajęcia rehabilitacyjne, wykorzystujące śpiew, zwiększają też aktywność społeczną pacjentów - wskazują naukowcy.
Powstał komputerowy model, który wyjaśnia mechanizmy napadu padaczkowego
03.01.2023
Naukowcy z Polski i Włoch opracowali cyfrowy model, wyjaśniający możliwe mechanizmy napadu padaczkowego. Symulacje potwierdziły, że napad może się rozpocząć od wyładowań neuronów hamujących w mózgu oraz zmian stężeń jonów w środowisku wokół neuronów - informują przedstawiciele Wydziału Fizyki UW.
Mózg z witaminą D broni się przed demencją
12.12.2022
2
Obecność witaminy D w mózgu pomaga chronić seniorów przed objawami demencji – wynika z analizy opublikowanej w piśmie „Alzheimers & Dementia”.
Nowy lek może spowolnić chorobę Alzheimera
07.12.2022
Eksperymentalny lek o nazwie lekanemab w pewnym stopniu ograniczył utratę sprawności umysłowej leczonych nim pacjentów podczas szeroko zakrojonych badań – informuje „New England Journal of Medicine”.