Aktualności

Naukowcy: Neuropeptyd odpowiedzialny za tworzenie pozytywnych lub negatywnych wspomnień
21.07.2022
Naukowcy zidentyfikowali w mózgu neuroprzekaźnik, od którego zależy to, czy z danym wspomnieniem będą wiązały się pozytywne czy negatywne emocje. Wyniki ich badań opublikowane zostały w piśmie „Nature”.
Badanie: Stymulacja nerwów sprzyja ustąpieniu stanu zapalnego
01.06.2022
Elektryczna aktywacja określonego nerwu może sprzyjać złagodzeniu ostrego stanu zapalnego - informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).
Badanie: Mutacja genetyczna, która powoduje wyższą inteligencję
13.05.2022
Choć mutacje genów związanych z funkcjonowaniem układu nerwowego najczęściej prowadzą do poważnych chorób, zdarzają się takie, które mają pozytywny wpływ na człowieka. Jednym z takich wyjątków jest mutacja powodująca wyższa inteligencję - informuje pismo „Brain”.
Naukowcy przywrócili funkcje mózgom martwych świń - cztery godziny po śmierci
14.04.2022
Przywróciliśmy częściowe funkcjonowanie komórek w mózgach świń, które nie żyły od kilku godzin - ogłosili naukowcy z Yale University na łamach pisma „Nature".
Opracowano atlas zmian zachodzących w ludzkim mózgu
08.04.2022
Międzynarodowy zespół specjalistów stworzył atlas zmian, jakie zachodzą w mózgu od okresu płodowego aż do późnej starości. Mapa powstała na podstawie 125 tys. zdjęć z rezonansu magnetycznego.
Badanie: Odkryto 75 genetycznych czynników ryzyka choroby Alzheimera
07.04.2022
Międzynarodowa grupa badaczy znalazła 75 miejsc w ludzkim genomie, które mogą predysponować do rozwoju choroby Alzheimera. To kluczowe informacje dla diagnostyki i terapii.
Starsze osoby stosujące statyny mają mniejsze ryzyko rozwoju parkinsonizmu
28.03.2022
Starsze osoby przyjmujące leki z grupy statyn mają mniejsze ryzyko rozwoju parkinsonizmu niż ludzie, którzy nie korzystają z tych środków - podaje najnowsze wydanie czasopisma „Neurology”.
Bielski szpital wprowadził nowoczesne metody leczenia wad naczyniowych mózgu
23.03.2022
2
Bielski szpital wojewódzki rozpoczął stosowanie nowoczesnych metod leczenia chorych z wadami naczyniowymi mózgu. Dr Jerzy Słowiński, ordynator oddziału neurochirurgicznego tej placówki podał, że dzięki nim można uniknąć operacji połączonej z otwarciem czaszki.