Aktualności
O śmierci mózgu będzie orzekać dwóch lekarzy specjalistów, a nie trzech jak obecnie - wynika z nowelizacji, którą w czwartek bez poprawek poparł Senat. Dwóch lekarzy będzie także stwierdzać nieodwracalne zatrzymanie krążenia, jeśli od zmarłego mają być pobrane narządy.
17.03.2017
Chciałam powiedzieć garaż, a powiedziałam garderoba - tak doświadczenia ostatnich miesięcy wspomina pacjentka. W mózgu kobiety rozwinął się guz przy ośrodku mowy. Zdiagnozowano go, gdy była ona w ciąży.
Milimetrowe modele ludzkiego mózgu wydrukowane na drukarce 3D? Coraz bliżej ich wytworzenia są naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska. Takie struktury ułatwiłyby badania np. chorób neurodegeneracyjnych, testy leków, a w przyszłości drukowanie "części zamiennych" mózgu.
06.03.2017
Jakość ma ogromne znaczenie w opiece nad seniorami, a do tego potrzeba odpowiedniej wiedzy - podkreśliła królowa Szwecji Sylwia Sommerlath. Jej Królewska Mość odwiedziła Polskę, aby promować wysokie standardy w opiece nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję.
W walce z migreną już niedługo może pomagać nam bezprzewodowy plaster opracowany przez naukowców z Izraela. Według wstępnych wyników badań ma on podobną skuteczność co najczęściej stosowane przy migrenie leki.
03.03.2017
Dotychczas uważano, że za ludzką prawo- lub leworęczność może odpowiadać aktywność genów w prawej lub lewej półkuli mózgu. Okazuje się jednak, że taką asymetrię zaobserwowano w obrębie rdzenia kręgowego.
20.02.2017
Walentynki to nic innego jak obchodzone 14 lutego wspomnienie dwóch świętych Walentych. Jeden z nich był w czasach prześladowań chrześcijan biskupem Rzymu i uznany jest za patrona chorych na epilepsję i choroby nerwowe. Legenda głosi, że uzdrowił ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich.
Gdy patrzymy ma wirtualną rękę zajmującą miejsce naszej prawdziwej bolącej ręki, ból się zmniejsza – informuje pismo „Journal of Pain”.
09.02.2017