Aktualności
Zaraźliwość ziewania związana jest z tym samym obszarem kory ruchowej mózgu, co zespół Tourette’a – informuje pismo "Current Biology”.
04.09.2017
Pozornie jednakowe komórki mózgu mogą należeć do setek, a nawet tysięcy odmiennych rodzajów – informuje pismo „Science”.
17.08.2017
Duże jest zainteresowanie pacjentów z zaawansowanym SM terapią komórkami macierzystymi, prowadzoną przez naukowców z Katedry Neurologii i Neurochirurgii UWM w Olsztynie. Eksperyment ruszył w lipcu, w tym tygodniu komórki otrzymują kolejni chorzy.
11.08.2017
Tylko raz udało się zaobserwować blaszki i splątki w mózgu 41-letniego szympansa, jednak naukowcy uznali, że powstały one na skutek udaru. Być może tym razem naukowcy dokonają przełomu.
02.08.2017
Terapię komórkami macierzystymi pacjentów z zaawansowaną postacią stwardnienia rozsianego SM rozpoczęli naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Projekt badawczy, będący eksperymentem, ma spowolnić przebieg choroby i poprawić jakość życia pacjentów.
Mózgi osób z wysokim poziomem luteiny w organizmie na dłużej zachowują młodość – wynika z badania zamieszczonego w czasopiśmie „Frontiers in Aging Neuroscience”.
28.07.2017
1
Pacjenci po udarze mózgu bez większych powikłań, czyli tzw. stabilni, również wymagają dalszej obserwacji, gdyż są bardziej narażeni na zawał serca, kolejny udar i inne komplikacje – wykazały badania kanadyjskich specjalistów.
27.07.2017
Jak sugerują eksperymenty na myszach, choroba Alzheimera nie niszczy wspomnień bezpowrotnie, ale zaburza ich odczytywanie – informuje pismo "Hippocampus”.
26.07.2017