Aktualności
Protezę z wewnętrznym rusztowaniem do regeneracji zniszczonego w efekcie urazu nerwu obwodowego, np. nogi czy ręki, stworzyli naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach.
16.02.2018
Spędzanie zbyt dużej ilości czasu w nieodpowiednio oświetlonych pomieszczeniach może zmieniać strukturę mózgu, pogarszając zdolność uczenia się i zapamiętywania - zawiadamiają naukowcy.
07.02.2018
Zobacz, jakie produkty spożywcze i używki są dobre, a jakie obojętne lub szkodliwe dla naszego mózgu.
06.02.2018
Organizacja ludzkiego mózgu, z jaką mamy do czynienia obecnie, pojawiła się stosunkowo niedawno w dziejach naszego gatunku – dowodzą naukowcy na łamach pisma „Science Advances”.
01.02.2018
W USA i Kanadzie prowadzone są obiecujące próby wykorzystania stymulatora mózgu w leczeniu choroby Alzheimera. Jedna z pacjentek, której historię opisuje "Journal of Alzheimers Disease”, stała się bardziej samodzielna i udało się spowolnić u niej rozwój choroby.
31.01.2018
Zdaniem badaczy poszczególne rejony mózgu pełnią w procesie kreatywnym specyficzne role. „Wygląda na to, że to właśnie synchronizacja tych systemów jest dla kreatywności taka ważna. Ludzie myślący bardziej elastycznie i mający więcej kreatywnych pomysłów potrafią angażować do działania sieci, które normalnie ze sobą nie współpracują” – mówi Roger Beaty, główny autor badania.
22.01.2018
Wraz z nowym rokiem uprawnienia do pracy w pogotowiu straciło ok. 4 proc. medyków, którzy nie uzupełnili kwalifikacji. W niektórych miejscach trzeba było w związku z tym ograniczyć liczbę pojazdów specjalistycznych.
Mutacje genu LRRK2 wpływają zarówno na ryzyko choroby Crohna, jak i choroby Parkinsona donosi czasopismo naukowe “Science Translational Medicine”.
16.01.2018