Aktualności

Rodzice chorych dzieci zrzucają się na szpital
20.03.2018
Rodzice chorych dzieci zbierają na pościel, łóżka i kosze na śmieci do jednego z największych polskich szpitali. Po wielu latach zaniedbań w placówce brakuje niemal wszystkiego. Nawet termometrów.
Zmarł światowej sławy astrofizyk Stephen Hawking
14.03.2018
Znany na całym świecie brytyjski astrofizyk (cierpiący jednocześnie na stwardnienie zanikowe boczne i częściowo sparaliżowany) Stephen Hawking zmarł w środę w wieku 76 lat. „Kiedyś powiedział: nie byłoby wielkiego wszechświata, gdyby nie było domu, a w nim ludzi, których kochasz. Zawsze będziemy za nim tęsknić” – oświadczyli jego bliscy.
SUSHI zbada mózg
14.03.2018
„Technika SUSHI jest rewolucyjna, ponieważ pozwala na jednoczesne obserwacje wszystkich komórek w wybranym fragmencie żywej tkanki mózgu" - mówi jeden z autorów rewolucyjnej metody, dr Jan Tonnesen.
Indie: Lekarze zoperowali guza mózgu, który ważył rekordowe 1,9 kg
09.03.2018
Chirurdzy z Indii poinformowali o przeprowadzeniu udanej operacji usunięcia guza mózgu, który ważył rekordowe 1,87 kg. Zabieg chirurgiczny 31-letniego pacjenta Santlala Pala odbył się 14 lutego i trwał siedem godzin.
09.03.2018
Zniesławiony lek może pomóc w leczeniu udaru mózgu
07.03.2018
Lek stosowany w leczeniu nowotworów krwi może zapobiegać umieraniu neuronów z powodu udaru mózgu - zawiadamia pismo “Scientific Reports”.
Mózg dobrze się czuje w zielonym
01.03.2018
To pierwsze badanie, które zmierzyło związek pomiędzy ekspozycją na zieleń a strukturą mózgu. Wychowywanie się w otoczeniu zieleni we wczesnym okresie życia sprzyja mianowicie większej ilości neuronów w rejonach mózgu odpowiedzialnych za funkcjonowanie poznawcze.
Wiadomo, jakie zjawisko zwiastuje śmierć
28.02.2018
Naukowcy potwierdzili, że u ludzi przed śmiercią zachodzi zjawisko zaobserwowane wcześniej u zwierząt. Zdobyta wiedza może pomóc w opracowaniu nowych terapii dla osób po zawałach i udarach.
Mutacja, która sprzyja zapaleniu mózgu
28.02.2018
Doktor Jean-Laurent Casanova z Rockefeller University zidentyfikował mutację pojedynczego genu, która może tłumaczyć przypadki zapalenia pnia mózgu u dzieci.