Aktualności
Prywatne kliniki oferują bardzo kosztowne terapie długiej listy nieuleczalnych chorób. Ich skuteczności nie potwierdza nawet Ministerstwo Zdrowia – informuje tygodnik „Polityka”.
Sztuczne odpowiedniki ludzkich komórek mózgowych mogłyby zastąpić neurony zniszczone wskutek choroby czy urazu mózgu – informuje „Nature Communications”.
04.12.2019
Drastyczną redukcję objętości podwzgórza u kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne stwierdzili amerykańscy naukowcy. To pierwsze tego typu badanie.
04.12.2019
2
Kontakt z doustnymi antybiotykami wiąże się z większym ryzykiem zapadnięcia na chorobę Parkinsona. Przyczyną mogą być nieprawidłowości w obrębie mikrobiomu jelitowego.
Działalność oddziału neurologii zawiesiło od 1 listopada Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski w Bielsku-Białej. Uzasadnieniem jest brak lekarzy. Pacjenci trafiają do Szpitala Wojewódzkiego, ale – jak podała placówka – brakuje tam już miejsc.
15.11.2019
6
Wciąż najdłużej czeka się na wizytę u endokrynologa - 14 miesięcy, na drugim miejscu jest angiolog (13,6 miesiąca). Do specjalistów, do których dostęp jest najbardziej ograniczony zalicza się również immunolog, neurochirurg, kardiolog i ortodonta - średni czas oczekiwania na wizytę u tych specjalistów oscyluje w granicach 9-10 miesięcy.
12.11.2019
10
Coroczna zmiana czasu na długo rozregulowuje zegar biologiczny, co zwiększa m.in. ryzyko zawału i udaru – ostrzegają naukowcy z Vanderbilt University Medical Center.
Ryzyko zaburzeń ze spektrum autyzmu w późniejszym życiu może być związane z niewystarczającym poziomem jednego z hormonów – allopregnenolonu – w łożysku podczas ciąży.
30.10.2019