Aktualności

Prof. Adamczyk-Sowa: radykalna poprawa co do przebiegu i rokowania stwardnienia rozsianego
30.05.2022
1
Obserwujemy radykalną, pozytywną zmianę w zakresie przebiegu i rokowania w stwardnieniu rozsianym na przestrzeni ostatnich lat, co dzieje się za sprawą dostępu do nowoczesnych terapii – wskazuje prof. Monika Adamczyk-Sowa ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Badanie: Gabapentyna może przyspieszyć powrót do zdrowia po udarze
30.05.2022
Lek gabapentyna, obecnie przepisywany w celu kontrolowania napadów padaczki i łagodzenia nerwobólów, może wspomagać powrót do aktywności po udarze, pomagając neuronom po nieuszkodzonej stronie mózgu w przejmowaniu funkcji utraconych komórek - informuje pismo „Brain”. Dotychczasowe badania przeprowadzono jedynie na myszach.
Rzeszów: Naukowcy PRz opracowali program komputerowy do wykrywania zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona
26.05.2022
Program komputerowy do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona opracowali naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej, współpracujący z logopedą. Program umożliwia obiektywną ocenę zaburzeń mowy na podstawie analizy jej nagrania podczas badania logopedycznego.
Holografia akustyczna w leczeniu chorób mózgu
18.05.2022
Dzięki zastosowaniu ultradźwięków oraz drukowanych w 3D hologramów akustycznych można skutecznie i selektywnie dostarczać leki do tkanki mózgowej – informuje pismo „IEEE Transactions on Biomedical Engineering”.
Badanie: Mutacja genetyczna, która powoduje wyższą inteligencję
13.05.2022
Choć mutacje genów związanych z funkcjonowaniem układu nerwowego najczęściej prowadzą do poważnych chorób, zdarzają się takie, które mają pozytywny wpływ na człowieka. Jednym z takich wyjątków jest mutacja powodująca wyższa inteligencję - informuje pismo „Brain”.
Naukowcy: kanaliki w czaszce chronią mózg
10.05.2022
Czaszka jest pełna małych kanalików, do których wnika płyn mózgowo-rdzeniowy. Dzięki temu obecny w kościach czaszki szpik pomaga zwalczać infekcje.
Prof. Adamczyk-Sowa: w leczeniu SM należy jak najszybciej włączyć wysokoefektywne leczenie
09.05.2022
W leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) bardzo ważne jest zapobieganie progresji choroby, dlatego jak najszybciej należy włączyć wysokoefektywne leczenie – twierdzi prof. Monika Adamczyk-Sowa z Katowic. W Polsce taka terapia wciąż jest stosowana w drugiej linii leczenia.
Prof. Zajkowska: kleszczowe zapalenie mózgu to najczęstsza przyczyna wirusowych neuroinfekcji w Polsce
06.05.2022
Kleszczowe zapalenie mózgu czasami wywołuje jedynie objawy grypopodobne. Trzeba jednak pamiętać, że jest to najczęstsza przyczyna wirusowych neuroinfekcji w Polsce – ostrzega prof. Joanna Zajkowska z Białegostoku.