Aktualności

Naukowcy: Autoimmunologiczne podłoże schizofrenii
08.06.2022
Japońscy naukowcy zidentyfikowali w mózgach pacjentów ze schizofrenią autoprzeciwciała, które wskazują na autoimmunologiczne podłoże schizofrenii – informuje pismo „Cell Reports Medicine”.
ABM: w Polsce rozpoznawanych jest rocznie około 3 tys. nowotworów mózgu
08.06.2022
W Polsce rozpoznawanych jest rocznie około 3000 nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. Glejaki stanowią najliczniejszą grupę spośród wszystkich nowotworów mózgu, odpowiadając w 70 proc. za przyczynę zgonu - poinformowała Agencja Badań Medycznych.
Eksperci: pomimo tików, z zespołem Tourette`a można normalnie żyć
07.06.2022
Pomimo tików, które towarzyszą zespołowi Tourette’a i stygmatyzują, można prowadzić normalne, aktywne życie – oceniają pacjenci i eksperci. Przypominają o tym z okazji Światowego Dnia Świadomości Zespołu Tourettea, który przypada 7 czerwca.
Rdzeniowy zanik mięśni. Najnowsze dane dla terapii genowej. Neurolodzy apelują do ministra o refundację.
06.06.2022
Analizy post hoc danych z badań START, STR1VE-EU i STR1VE-US wykazały, że dzieci z SMA typu 1 osiągały lub utrzymywały istotne wskaźniki funkcji opuszkowych, takie jak umiejętność mówienia, połykania czy swobodnego oddychania. To ogromna nadzieja dla chorych.
Badanie: Stymulacja nerwów sprzyja ustąpieniu stanu zapalnego
01.06.2022
Elektryczna aktywacja określonego nerwu może sprzyjać złagodzeniu ostrego stanu zapalnego - informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).
Dr Chojnicka-Puławska: choroby wieku senioralnego zaczynają się 20-30 lat wcześniej, można im zapobiegać
01.06.2022
Ludzie nie zaczynają chorować dopiero w starszym wieku, choroby wieku senioralnego zaczynają się 20-30 lat wcześniej, odpowiednio wcześnie można im zapobiegać – przekonuje dr Małgorzata Chojnicka-Puławska, neurolog z Warszawy.
Prof. Adamczyk-Sowa: radykalna poprawa co do przebiegu i rokowania stwardnienia rozsianego
30.05.2022
1
Obserwujemy radykalną, pozytywną zmianę w zakresie przebiegu i rokowania w stwardnieniu rozsianym na przestrzeni ostatnich lat, co dzieje się za sprawą dostępu do nowoczesnych terapii – wskazuje prof. Monika Adamczyk-Sowa ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Badanie: Gabapentyna może przyspieszyć powrót do zdrowia po udarze
30.05.2022
Lek gabapentyna, obecnie przepisywany w celu kontrolowania napadów padaczki i łagodzenia nerwobólów, może wspomagać powrót do aktywności po udarze, pomagając neuronom po nieuszkodzonej stronie mózgu w przejmowaniu funkcji utraconych komórek - informuje pismo „Brain”. Dotychczasowe badania przeprowadzono jedynie na myszach.