Aktualności

Ultradźwiękami można wpływać na działanie mózgu
15.09.2023
Ukierunkowane ultradźwięki mogą zmienić funkcjonowanie mózgu nawet na godzinę po interwencji. Może to znaleźć zastosowanie w leczeniu chorób układu nerwowego – informuje „Nature Communications”.
Limfocyty T w mózgu spowalniają postęp choroby Alzheimera
13.09.2023
Obecny w mózgu podzbiór limfocytów T CD8+ zmniejsza aktywację mikrogleju i ogranicza zmiany patologiczne w mysim modelu choroby Alzheimera.
Nowe leczenie udaru mózgu
08.09.2023
Naukowcy z University of Tennesse (UTHSC) są bliscy opracowania nowego sposobu leczenia udaru niedokrwiennego mózgu, jednej z głównych przyczyn zgonów osób dorosłych na całym świecie – poinformowali przedstawiciele tej instytucji.
Leczenie przewlekłej migreny
05.09.2023
Działający od roku program lekowy dla pacjentów cierpiących na migrenę przewlekłą daje możliwość refundowanego leczenia przy użyciu nowoczesnej terapii. Od sierpnia dostępny jest również w Klinice Neurologii PIM MSWiA.
Praca zmianowa może upośledzać pamięć i funkcje poznawcze
31.08.2023
Osoby pracujące w rotacyjnym systemie zmianowym lub na nocnej zmianie mają wyższy wskaźnik zaburzeń poznawczych i gorszą pamięć w wieku średnim lub starszym.
Śpiewoterapia w neurologii
31.08.2023
Raz w tygodniu około 30 pacjentów, głównie z oddziałów neurologicznych w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach, uczestniczy w zajęciach ze śpiewoterapii.
Polski lek biopodobny zarejestrowany przez FDA
29.08.2023
Certyfikację Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) otrzymał opracowany w Polsce lek biopodobny do natalizumabu, przydatny m.in. w leczeniu stwardnienia rozsianego.
Post interwałowy może złagodzić niektóre objawy Alzheimera
29.08.2023
Myszy poddane ograniczonemu w czasie schematowi karmienia miały lepszą pamięć i akumulowały w mózgu mniej amyloidu w porównaniu do grupy kontrolnej – donoszą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego.