Publikacje

Powikłania krwotoczne po leczeniu trombolitycznym
23.04.2007
Krwawienie domózgowe stanowi częste powikłanie udaru niedokrwiennego mózgu. Może ono wystąpić zarówno w naturalnym przebiegu choroby, jak i być związane ze stosowanym leczeniem. W leczeniu udaru mózgu coraz powszechniejsze jest leczenie trombolityczne z zastosowaniem rekombinowanego tkankowego aktywatora plazminogenu .
23.04.2007
Angioplastyka i stentowanie tętnic szyjnych w profilaktyce udaru niedokrwiennego mózgu
23.04.2007
Obecnie wiadomo, że zarówno u chorych bez wcześniejszych objawów neurologicznych, u których stenoza została stwierdzona przypadkowo, jak i u tych, którzy przebyli incydenty niedokrwienia mózgu, endarterektomia tętnicy szyjnej zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
23.04.2007
Zespół hiperperfuzyjny
23.04.2007
. Objawy, które mogą wskazywać na rozwijający się zespół hiperperfuzyjny, to: pulsujący ból głowy, zlokalizowany jednostronnie lub rzadziej obustronnie, ból w obrębie gałki ocznej i twarzy, nudności, wymioty, obrzęk plamki i zaburzenia widzenia, napady padaczkowe ogniskowe, często wtórnie uogólnione oraz ogniskowe objawy neurologiczne.
23.04.2007
Stwardnienie rozsiane - nie zawsze ciężka choroba
23.04.2007
1
Stwardnienie rozsiane (SM, sclerosis multiplex) to postępująca, demielinizacyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego (oun), prawdopodobnie o podłożu autoimmunologicznym, rozwijająca się u osób predysponowanych. W jej etiologii postuluje się między innymi wpływ czynników genetycznych, infekcyjnych i środowiskowych. SM może mieć bardzo różnorodny przebieg, zwykle trudny do przewidzenia i dlatego często jest rozpatrywane nie jako jednolita jednostka chorobowa, ale raczej jako zespół objawów, a nawet kilka schorzeń występujących pod jedną nazwą.
23.04.2007
1
Zaburzenia funkcji poznawczych w stwardnieniu rozsianym
23.04.2007
Stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex, SM) jest chorobą neurodegeneracyjną ośrodkowego układu nerwowego, której pierwsze objawy pojawiają się zwykle pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Charakteryzuje się postępującym uszkodzeniem osłonek mielinowych aksonów komórek nerwowych w mózgu, rdzeniu kręgowym i nerwie wzrokowym, prowadzącym do degeneracji i zaniku komórek nerwowych
23.04.2007
Czy leki przeciwpadaczkowe mają wpływ na zaburzenia pamięci u chorych z padaczką?
02.02.2006
Zaburzenia funkcji poznawczych i zmniejszenie zdolności intelektualnych od dawna były traktowane jako nieodłączne powikłanie padaczki.
Postępy w terapii choroby Alzheimera
02.02.2006
Choroba Alzheimera jest główną przyczyną otępienia o pierwotnie zwyrodnieniowym charakterze (30-70% przypadków).
Postępowanie w zaawansowanej chorobie Parkinsona
02.02.2006
4
Leczenie w chorobie Parkinsona pozostaje wciąż postępowaniem jedynie objawowym. Jest ono skuteczne przez pierwsze lata choroby.
02.02.2006
4
Potrzeby i oczekiwania przedstawicieli różnych religii w okresie choroby
02.02.2006
2
Ludzie różnych wyznań mają odmienne potrzeby w czasie choroby oraz pobytu w szpitalu. Dlatego też osoby opiekujące się chorym powinny być świadome różnic między religiami, aby móc zapewnić choremu i jego rodzinie maksymalne wsparcie w tym okresie.
Leczenie neurochirurgiczne chorób niedokrwiennych mózgu
13.01.2006
Niewydolność krążenia mózgowego objawia się najpierw przemijającymi objawami ubytkowymi zwanymi TIA, od angielskiego określenia transient ischemic attack. W zależności od niedokrwionej okolicy mózgu pacjenci odczuwają krótkotrwałe zaburzenia czucia powierzchniowego (drętwienia), osłabienia siły mięśniowej lub częściej serie skurczów mięśni twarzy lub drżenia palców, przejściowe zaburzenia wzroku lub mowy. W przeciwieństwie do niedokrwiennej choroby serca nie występuje nigdy objaw bólu.
13.01.2006