Aktualności

Nieznane dotąd właściwości receptora mogą się przydać w leczeniu udaru
29.02.2024
Niedobór GPR30 doprowadził do poprawy przepływu krwi po uszkodzeniu niedokrwienno-reperfuzyjnym, co podkreśla jego rolę w kontrolowaniu przepływu krwi w naczyniach zarówno dużych, jak i włosowatych.
Opryszczka sprzyja otępieniu
19.02.2024
„To ekscytujące, że nasze wyniki potwierdzają rezultaty wcześniejszych badań. Coraz więcej doniesień, podobnie jak nasze, wskazuje, że Herpes simplex jest czynnikiem ryzyka otępienia” – mówi badaczka.
Leki na zaburzenia erekcji mogą zmniejszać ryzyko choroby Alzheimera
09.02.2024
Chociaż robimy postępy dzięki nowym metodom leczenia ChA, to rozpaczliwie potrzebujemy terapii, które mogą zapobiegać lub opóźniać rozwój tej choroby.
Radon może sprzyjać udarowi
08.02.2024
1
W Polsce szczególnie duże stężenia radonu występują na terenach górskich i na Śląsku.
Wskutek procedury medycznej choroba Alzheimera przeniosła się między ludźmi
06.02.2024
Wykazanie przenoszenia patologicznego amyloidu beta powinno skłonić do przeglądu środków zapobiegających przypadkowemu przeniesieniu w wyniku innych procedur medycznych.
Białko może usuwać skutki choroby Alzheimera
05.02.2024
Zastosowane u myszy białko KIBRA może naprawiać połączenia pomiędzy synapsami, uszkodzone w przebiegu choroby Alzheimera – informuje „The Journal of Clinical Investigation”.
Szkodliwe związki z jelit uszkadzają neurony w mózgu
28.01.2024
1
Szkodliwe związki produkowane przez bakterie w jelitach przedostają się do krwiobiegu, a stamtąd dostają się do mózgu, uszkadzając neurony.
Buty pomagające chorym na parkinsonizm
25.01.2024
Naukowcy stworzyli specjalne buty wspomagające osoby z parkinsonizmem, wyposażone w czujniki i generujące sygnały dźwiękowe. Te innowacyjne obuwie zmniejsza ryzyko upadków oraz umożliwia pokonywanie większych dystansów.