Aktualności

Holografia akustyczna w leczeniu chorób mózgu

Holografia akustyczna w leczeniu chorób mózgu

Dzięki zastosowaniu ultradźwięków oraz drukowanych w 3D hologramów akustycznych można skutecznie i selektywnie dostarczać leki do tkanki mózgowej – informuje pismo „IEEE Transactions on Biomedical Engineering”.

Badanie: Mutacja genetyczna, która powoduje wyższą inteligencję

Badanie: Mutacja genetyczna, która powoduje wyższą inteligencję

Choć mutacje genów związanych z funkcjonowaniem układu nerwowego najczęściej prowadzą do poważnych chorób, zdarzają się takie, które mają pozytywny wpływ na człowieka. Jednym z takich wyjątków jest mutacja powodująca wyższa inteligencję - informuje pismo „Brain”.

Naukowcy: kanaliki w czaszce chronią mózg

Naukowcy: kanaliki w czaszce chronią mózg

Czaszka jest pełna małych kanalików, do których wnika płyn mózgowo-rdzeniowy. Dzięki temu obecny w kościach czaszki szpik pomaga zwalczać infekcje.

Naukowcy: uszkodzenie bariery krew-mózg może być przyczyną Alzheimera

Naukowcy: uszkodzenie bariery krew-mózg może być przyczyną Alzheimera

comment 1

Naukowcy przedstawili nową teorię, zgodnie z którą do powstawania choroby Alzheimera może przyczyniać się uszkodzenie bariery krew-mózg, chroniącej neurony m.in. przed szkodliwymi dla niego tłuszczami. To nowy trop w poszukiwaniach skutecznych metod leczenia tej choroby oraz innych zaburzeń.

Opracowano atlas zmian zachodzących w ludzkim mózgu

Opracowano atlas zmian zachodzących w ludzkim mózgu

Międzynarodowy zespół specjalistów stworzył atlas zmian, jakie zachodzą w mózgu od okresu płodowego aż do późnej starości. Mapa powstała na podstawie 125 tys. zdjęć z rezonansu magnetycznego.

Bielski szpital wprowadził nowoczesne metody leczenia wad naczyniowych mózgu

Bielski szpital wprowadził nowoczesne metody leczenia wad naczyniowych mózgu

comment 2

Bielski szpital wojewódzki rozpoczął stosowanie nowoczesnych metod leczenia chorych z wadami naczyniowymi mózgu. Dr Jerzy Słowiński, ordynator oddziału neurochirurgicznego tej placówki podał, że dzięki nim można uniknąć operacji połączonej z otwarciem czaszki.

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi – na co zwracać uwagę na dyżurze?

Zawroty głowy są trzecią, po bólach głowy i bólach krzyża, najczęściej zgłaszaną przez pacjentów dolegliwością. Szacuje się, że rozpowszechnienie zawrotów głowy w populacji ogólnej wynosi 5–10%, a ich częstość rośnie z wiekiem, przez co po 65. roku życia dolegliwość ta dotyczy aż 30% populacji...

Konsekwencje poznawczo-behawioralne nagłego zatrzymania krążenia. Studium przypadku

Szacuje się, że w populacji europejskiej w czasie roku nagłe zatrzymanie krążenia (cardiac arrest, NZK) dotyka 38 osób na 100 tys. mieszkańców, co odpowiada ok. 700 tys. nowych zachorowań rocznie. NZK to stan, w którym wskutek ustania akcji skurczowej serca dochodzi do zatrzymania krążenia krwi i wtórnego zatrzymania czynności oddechowej. Wiąże się to z wysoką, tj. 60–70% bezpośrednią śmiertelnością w efekcie nagłego zgonu sercowego...

Odwracalny kurcz naczyń mózgowych przyczyną udaru mózgu – fakt czy fikcja?

Kurcz naczyń mózgowych może być przyczyną udaru mózgu u młodszych pacjentów poniżej 60 lat. W przeciwieństwie do takich przyczyn udaru w młodszym wieku jak rozwarstwienie tętnicy/tętnic, trombofilie, zakrzepica żylna, które są dosyć dobrze scharakteryzowane, kurcz naczyniowy nadal pozostaje niedostatecznie opracowany i często nie jest rozpoznawany. Brak jest specyficznych testów i diagnostycznych kryteriów jednoznacznie definiujących ten stan...