Aktualności

Zaburzenia snu mogą szkodzić mózgowi
15.05.2023
Bezdech senny i mniej czasu spędzanego w głębokim śnie wiążą się z większym ryzykiem choroby Alzheimera i udarów – pokazuje badanie z udziałem seniorów. Może też działać zależność odwrotna, w której to uszkodzony mózg utrudnia spanie.
Sieci z nanoprzewodów uczą się podobnie jak mózg
26.04.2023
Międzynarodowy zespół stworzył neuronową sieć z niewidocznych gołym okiem przewodów, która działa jak pamięć krótko- i długotrwała. W niedalekiej przyszłości sieci takie mogą sterować robotami i innymi urządzeniami.
Mięśnie wspierają zdrowie mózgu
21.04.2023
Kiedy mięśnie pracują, wydzielają substancje pobudzające neurony w mózgu do działania. To może być jedna z dróg, którymi ruch wspomaga zdrowie psychiczne i intelekt.
Do pieszej nawigacji wykorzystujemy wyjątkowy obszar mózgu
16.03.2023
Szczególny obszar mózgu w rejonie potylicznym umożliwia ludziom wizualną nawigację podczas chodzenia pieszo.
Rozbijając zmodyfikowane białka, można wyleczyć Alzheimera
07.03.2023
Ukierunkowana degradacja zmodyfikowanych białek, stanowiących kluczowy element rozwoju choroby Alzheimera, mogłaby potencjalnie stać się pierwszą skuteczną metodą leczenia tego schorzenia - uważają naukowcy z Seulu.
Cząsteczka hamująca rozwój ALS i demencji
06.03.2023
Z pomocą jednej cząsteczki można zapobiegać śmierci neuronów w stwardnieniu zanikowym bocznym i otępieniu czołowo-skroniowym - to obiecujące odkrycie naukowców.
Nawyki mogące zmniejszyć ryzyko demencji w przyszłości
03.03.2023
Badania obserwacyjne wykazały siedem zdrowych nawyków i czynników związanych ze stylem życia mogących odgrywać rolę w zmniejszaniu ryzyka demencji u kobiet – poinformowała American Academy of Neurology.
Środki na przeczyszczenie podwyższają ryzyko demencji
26.02.2023
Osoby, które regularnie stosują środki przeczyszczające z powodu zaparć, mogą mieć o 50 proc. wyższe ryzyko demencji w porównaniu z osobami nie korzystającymi z tych preparatów – wynika z badania, które publikuje pismo "Neurology”.