Aktualności
Neuroprotektyna D1 pomaga chronić komórki nerwowe oraz komórki siatkówki po udarze niedokrwiennym mózgu - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Cell Death and Differentiation".
24.04.2017
Korzystanie z komputera i dzierganie na drutach może przynosić więcej korzyści osobom po siedemdziesiątce w zachowaniu sprawnego umysłu niż czytanie książek – twierdzą naukowcy z Mayo Clinic.
03.04.2017
Wodorosty są znakomitym źródłem substancji odżywczych dla mózgu. Być może odegrały ważną rolę w ewolucji mózgu naszych prehistorycznych przodków – spekulują naukowcy na łamach czasopisma naukowego „Journal of Applied Phycology”.
17.03.2017
Milimetrowe modele ludzkiego mózgu wydrukowane na drukarce 3D? Coraz bliżej ich wytworzenia są naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska. Takie struktury ułatwiłyby badania np. chorób neurodegeneracyjnych, testy leków, a w przyszłości drukowanie "części zamiennych" mózgu.
06.03.2017
W walce z migreną już niedługo może pomagać nam bezprzewodowy plaster opracowany przez naukowców z Izraela. Według wstępnych wyników badań ma on podobną skuteczność co najczęściej stosowane przy migrenie leki.
03.03.2017
Dotychczas uważano, że za ludzką prawo- lub leworęczność może odpowiadać aktywność genów w prawej lub lewej półkuli mózgu. Okazuje się jednak, że taką asymetrię zaobserwowano w obrębie rdzenia kręgowego.
20.02.2017
Gdy patrzymy ma wirtualną rękę zajmującą miejsce naszej prawdziwej bolącej ręki, ból się zmniejsza – informuje pismo „Journal of Pain”.
09.02.2017
Uszkodzenia rdzenia kręgowego – na przykład w czasie wypadku – blokują przepływ elektrycznych sygnałów z mózgu do reszty ciała, co doprowadza do paraliżu. Potencjalnym rozwiązaniem tego problemu może być połączenie nerwów omijające miejsce uszkodzenia. Okazuje się, że można tego dokonać w sposób bezprzewodowy...
14.11.2016