Aktualności

Praca zmianowa może upośledzać pamięć i funkcje poznawcze
31.08.2023
Osoby pracujące w rotacyjnym systemie zmianowym lub na nocnej zmianie mają wyższy wskaźnik zaburzeń poznawczych i gorszą pamięć w wieku średnim lub starszym.
Śpiewoterapia w neurologii
31.08.2023
Raz w tygodniu około 30 pacjentów, głównie z oddziałów neurologicznych w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach, uczestniczy w zajęciach ze śpiewoterapii.
Polski lek biopodobny zarejestrowany przez FDA
29.08.2023
Certyfikację Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) otrzymał opracowany w Polsce lek biopodobny do natalizumabu, przydatny m.in. w leczeniu stwardnienia rozsianego.
Post interwałowy może złagodzić niektóre objawy Alzheimera
29.08.2023
Myszy poddane ograniczonemu w czasie schematowi karmienia miały lepszą pamięć i akumulowały w mózgu mniej amyloidu w porównaniu do grupy kontrolnej – donoszą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Zespół Downa - choroba kwalifikująca do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności
29.08.2023
O wydawaniu takiego orzeczenia o niepełnosprawności na stałe, poinformował w niedzielę wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik, który jest pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Nowa metoda oceny funkcji poznawczych dzieci i młodzieży
29.08.2023
Polscy specjaliści z Uniwersytetu SWPS oraz Instytutu Badań Edukacyjnych opracowali nową metodę oceny funkcji poznawczych dzieci i młodzieży. Przydatna może być w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
Opracowanie polskiego leku w technologii RNA
28.08.2023
Do lecznictwa wkraczają kolejne leki opracowane na bazie RNA. Dążymy do opracowania również polskiego leku w tej technologii.
Przeciwności życiowe zmieniają nasze mózgi
23.08.2023
Życiowe przeciwności trwale zmieniają funkcjonowanie mózgu, a nieprawidłowa reakcja mózgu na przeciwności losu jest związana z objawami lękowymi – informuje „Nature Neuroscience”.