Aktualności

Przełomowy atlas ludzkich komórek mózgowych
13.10.2023
W ramach międzynarodowego projektu naukowcy opracowali najpełniejszy jak dotąd atlas ludzkich komórek mózgowych. Wyniki badania opisali w serii 21 artykułów, zamieszczonych jednocześnie w specjalnym numerze „Science” oraz pismach „Science Advances” i „Science Translational Medicine”.
Herbicydy mogą szkodzić nastoletniemu mózgowi
12.10.2023
Ekspozycja na dwa powszechnie stosowane herbicydy ma związek z pogorszeniem funkcji mózgu u nastolatków - wynika z badania publikuje pismo „Environmental Health Perspectives”.
Mózg można dodrukować
05.10.2023
Naukowcy z Oksfordu opracowują metodę druku 3D, która może pomóc w naprawie uszkodzeń mózgu spowodowanych na przykład urazem, udarem lub będące skutkiem ubocznym operacyjnego usunięcia guza mózgu.
Znany lek potencjalnie pomocny w chorobie Alzheimera
03.10.2023
W testach na myszach naukowcy odkryli, że lek stosowany zwykle przeciw stwardnieniu rozsianemu zmniejsza nasilenie choroby Alzheimera. Preparat prawdopodobnie można przy tym łączyć z innymi lekami.
Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko udaru mózgu
03.10.2023
Już po pięciu dniach ekspozycji na zanieczyszczone powietrze rośnie ryzyko udaru mózgu i zgonu z jego powodu. Wyniki tej analizy publikuje „Neurology”, czasopismo Amerykańskiej Akademii Neurologii.
Egzoszkielety w terapii niedowładów i porażeń
01.10.2023
Egzoszkielety to roboty medyczne umożliwiające poruszanie się pacjentom z porażeniem i niedowładem. Stosowane są w 30 ośrodkach terapeutycznych w Polsce, gdzie korzysta z nich kilkuset pacjentów.
Fototerapia pomogła myszom z Alzheimerem
29.09.2023
U myszy z odpowiednikiem choroby Alzheimera, poddanych przezczaszkowej terapii światłem w trakcie snu, doszło do gwałtownego usuwania szkodliwych białek.
Terapia genowa wyleczyła sparaliżowane myszy
28.09.2023
Całkowicie sparaliżowane myszy z przerwanym rdzeniem kręgowym odzyskały sprawność dzięki terapii genowej. Leczenie spowodowało regenerację włókien nerwowych.