Aktualności

Opracowano atlas zmian zachodzących w ludzkim mózgu
08.04.2022
Międzynarodowy zespół specjalistów stworzył atlas zmian, jakie zachodzą w mózgu od okresu płodowego aż do późnej starości. Mapa powstała na podstawie 125 tys. zdjęć z rezonansu magnetycznego.
Badanie: Odkryto 75 genetycznych czynników ryzyka choroby Alzheimera
07.04.2022
Międzynarodowa grupa badaczy znalazła 75 miejsc w ludzkim genomie, które mogą predysponować do rozwoju choroby Alzheimera. To kluczowe informacje dla diagnostyki i terapii.
Szczecin: Neurochirurdzy zoperowali cierpiącą na wodogłowie 2-miesięczną Emilkę z Ukrainy
01.04.2022
1
Neurochirurdzy ze szczecińskiego szpitala "Zdroje" zoperowali w trybie pilnym 2-miesięczną Emilkę z Ukrainy, cierpiącą na wodogłowie wrodzone. Dziewczynka jest najmłodszą pacjentką, u której w placówce przeprowadzono tego typu zabieg.
W każdy wtorek od godz. 14 do 15
01.04.2022
W każdy wtorek od godz. 14 do 15 w salach obsługi klientów oddziałów wojewódzkich NFZ panować będą specjalne warunki - światła zostaną wygaszone lub przyciemnione, a telefony i komunikaty głosowe wyciszone. Wszystko to, by ograniczyć bodźce uciążliwe m.in. dla osób ze spektrum autyzmu.
Porozumienie Autyzm-Polska: żądamy miejsc do godnego życia dla dorosłych osób z autyzmem
01.04.2022
Przedstawiciele Porozumienie Autyzm-Polska domagają się utworzenia specjalistycznych ośrodków wsparcia dla osób dorosłych z najcięższymi przypadkami autyzmu. "Żądamy miejsc do godnego dla nich życia" – zaapelowali w piątek z okazji przypadającego 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
Już wszystkie noworodki urodzone w Polsce, również pochodzenia ukraińskiego, są badane w kierunku SMA
31.03.2022
Od 28 marca 2022 r. w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) badane są już wszystkie noworodki urodzone w Polsce, również pochodzenia ukraińskiego – poinformował PAP Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.
Eksperci: choroba Devica jest często mylona ze stwardnieniem rozsianym
30.03.2022
Choroba Devica (NMOSD) jest często mylona ze stwardnieniem rozsianym (SM) i jeszcze do niedawna była uważana za jego odmianę. Są to jednak dwie różne choroby – przypominają eksperci.
Starsze osoby stosujące statyny mają mniejsze ryzyko rozwoju parkinsonizmu
28.03.2022
Starsze osoby przyjmujące leki z grupy statyn mają mniejsze ryzyko rozwoju parkinsonizmu niż ludzie, którzy nie korzystają z tych środków - podaje najnowsze wydanie czasopisma „Neurology”.