Aktualności

Badanie: Mutacja genetyczna, która powoduje wyższą inteligencję
13.05.2022
Choć mutacje genów związanych z funkcjonowaniem układu nerwowego najczęściej prowadzą do poważnych chorób, zdarzają się takie, które mają pozytywny wpływ na człowieka. Jednym z takich wyjątków jest mutacja powodująca wyższa inteligencję - informuje pismo „Brain”.
Naukowcy: kanaliki w czaszce chronią mózg
10.05.2022
Czaszka jest pełna małych kanalików, do których wnika płyn mózgowo-rdzeniowy. Dzięki temu obecny w kościach czaszki szpik pomaga zwalczać infekcje.
Prof. Adamczyk-Sowa: w leczeniu SM należy jak najszybciej włączyć wysokoefektywne leczenie
09.05.2022
W leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) bardzo ważne jest zapobieganie progresji choroby, dlatego jak najszybciej należy włączyć wysokoefektywne leczenie – twierdzi prof. Monika Adamczyk-Sowa z Katowic. W Polsce taka terapia wciąż jest stosowana w drugiej linii leczenia.
Prof. Zajkowska: kleszczowe zapalenie mózgu to najczęstsza przyczyna wirusowych neuroinfekcji w Polsce
06.05.2022
Kleszczowe zapalenie mózgu czasami wywołuje jedynie objawy grypopodobne. Trzeba jednak pamiętać, że jest to najczęstsza przyczyna wirusowych neuroinfekcji w Polsce – ostrzega prof. Joanna Zajkowska z Białegostoku.
Eksperci: Polska na pierwszym miejscu w Europie w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni
05.05.2022
Polska stała się liderem w Europie, jeśli chodzi o leczenie rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) - oceniają eksperci. Aż 85 proc. pacjentów włączonych do programu lekowego uzyskało poprawę stanu zdrowia.
Eksperci: leczenie SMA w ramach programu lekowego skuteczne też u dorosłych
26.04.2022
Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) w ramach programu lekowego jest skuteczne również u osób dorosłych – podkreślają eksperci. Dotychczas żaden z pacjentów nie zakończył leczenia z powodu braku skuteczności.
W Polsce udaru mózgu doznaje rocznie 70 tys. osób; WIM rozbudował pracownię o dodatkowy sprzęt
24.04.2022
Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie rozbudował pracownię radiologii zabiegowej o drugi dwupłaszczyznowy angiograf, by pomóc większej licznie chorych. Ze sprzętu skorzystają m.in. pacjenci z udarem mózgu; w Polsce rocznie doznaje go 70 tys. osób.
Naukowcy przywrócili funkcje mózgom martwych świń - cztery godziny po śmierci
14.04.2022
Przywróciliśmy częściowe funkcjonowanie komórek w mózgach świń, które nie żyły od kilku godzin - ogłosili naukowcy z Yale University na łamach pisma „Nature".