Aktualności

Naprawa jelit chroni mózg po udarze
24.11.2022
Przeszczep komórek macierzystych nabłonka jelit może zapobiegać powstawaniu deficytów poznawczych po udarze – wykazały badania przedkliniczne, o których informuje pismo „Brain, Behavior, and Immunity”.
Picie w czasie ciąży zmienia strukturę mózgu dziecka
24.11.2022
Spożywanie nawet niewielkich, a tym bardziej umiarkowanych, ilości alkoholu w czasie ciąży może zmieniać strukturę mózgu dziecka i opóźniać rozwój mózgu - wykazało nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu.
Naukowcy zidentyfikowali neurony potrzebne do odzyskania sprawności przez osoby sparaliżowane
22.11.2022
Dziewięć sparaliżowanych w wyniku urazów kręgosłupa osób dzięki zastosowaniu metody stymulacji zewnątrzoponowej ponownie zaczęło chodzić, co pozwoliło badającym ich naukowcom zlokalizować neurony, które prawdopodobnie leżą u podstaw powrotu do sprawności po paraliżu.
Chorobę Alzheimera można wykryć na długo przed objawami
15.11.2022
Szwedzkie badanie wskazuje, że jeszcze przed pojawieniem się symptomów można zidentyfikować osoby z chorobą Alzheimera. To może oznaczać wcześniejsze i skuteczniejsze leczenie.
Leki z grzybków halucynogennych mogą pomóc w ciężkiej depresji
07.11.2022
Międzynarodowe badania wskazują, że leki wykorzystujące alkaloid psylocybinę pozyskaną z grzybów halucynogennych pomagają w ciężkiej depresji. Poprawa następuje w ciągu 12 tygodni.
Zbytnie obniżenie ciśnienia tętniczego po udarze może zaszkodzić
04.11.2022
Intensywne obniżanie ciśnienia tętniczego po usunięciu zakrzepu, który spowodował udar niedokrwienny, może utrudniać powrót do zdrowia
Badanie: Covid-19 może powodować reakcje zapalne w mózgu
04.11.2022
2
Może nasilać ryzyko różnych schorzeń neurodegeneracyjnych, ale odkrycie wskazuje też na właściwe terapie.
Osoby z autyzmem nie są pozbawione empatii
30.10.2022
Zamiast o deficycie empatii należy mówić o zachwianiu równowagi pomiędzy empatią poznawczą a emocjonalną.