Aktualności

Czynniki ryzyka choroby Alzheimera inaczej wpływają na kobiety i na mężczyzn
25.01.2023
Współwystępowanie dwóch ważnych czynników ryzyka choroby Alzheimera w różny sposób wpływa na kobiety i mężczyzn – informuje „Journal of Alzheimers Disease”.
Sześć minut ćwiczeń dziennie zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera
18.01.2023
Wykonywanie codziennie krótkich, ale intensywnych ćwiczeń pozwala dłużej cieszyć się sprawnością umysłową i opóźnia rozwój chorób neurodegeneracyjnych – informuje „The Journal of Physiology”.
Lepsza kontrola emocji sprzyja zdrowszemu starzeniu się
17.01.2023
Praca nad lepszym kontrolowaniem negatywnych emocji, na przykład poprzez medytację, może pomóc seniorom dłużej cieszyć się zdrowiem mózgu – czytamy w „Nature Aging”.
Badanie: ryzyko demencji może być niższe u kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą
17.01.2023
Hormonalna terapia zastępcza może zapobiegać rozwojowi demencji u kobiet z grupy ryzyka – informują brytyjscy naukowcy z University of East Anglia. Ich wnioski opublikowało pismo „Alzheimers Research and Therapy”.
Syntetyczne neurony działają prawie, jak prawdziwe
16.01.2023
Szwedzki zespół stworzył syntetyczne neurony, które w dużej mierze przypominają prawdziwe i nawet mogą z nimi współpracować. W przyszłości wynalazek może pomóc w leczeniu ludzi.
Powstał parlamentarny zespół ds. SMA, celem refundacja terapii genowej 17 dzieci
13.01.2023
Mali pacjenci są chorzych na rdzeniowy zanik mięśni. Dzieciom tym nie należy się refundacja najdroższym lekiem świata, co zmusza ich rodziców do zbiórek pieniędzy.
Badanie: Śpiewanie pomaga po udarze
10.01.2023
W przywracaniu mowy i poprawie stanu psychicznego osób po udarze pomaga śpiew i to nawet po dłuższym czasie od udaru. Zajęcia rehabilitacyjne, wykorzystujące śpiew, zwiększają też aktywność społeczną pacjentów - wskazują naukowcy.
USA: Resort zdrowia zatwierdził nowy lek na chorobę Alzheimera
09.01.2023
Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdził w piątek nowy lek o nazwie lecanemab dla pacjentów na wczesnym etapie choroby Alzheimera. Testy wykazały, że środek spowalnia procesy degradacji pamięci o 27 proc. w porównaniu ze środkiem placebo.