Aktualności
Współwystępowanie dwóch ważnych czynników ryzyka choroby Alzheimera w różny sposób wpływa na kobiety i mężczyzn – informuje „Journal of Alzheimers Disease”.
Wykonywanie codziennie krótkich, ale intensywnych ćwiczeń pozwala dłużej cieszyć się sprawnością umysłową i opóźnia rozwój chorób neurodegeneracyjnych – informuje „The Journal of Physiology”.
Praca nad lepszym kontrolowaniem negatywnych emocji, na przykład poprzez medytację, może pomóc seniorom dłużej cieszyć się zdrowiem mózgu – czytamy w „Nature Aging”.
17.01.2023
Hormonalna terapia zastępcza może zapobiegać rozwojowi demencji u kobiet z grupy ryzyka – informują brytyjscy naukowcy z University of East Anglia. Ich wnioski opublikowało pismo „Alzheimers Research and Therapy”.
17.01.2023
Szwedzki zespół stworzył syntetyczne neurony, które w dużej mierze przypominają prawdziwe i nawet mogą z nimi współpracować. W przyszłości wynalazek może pomóc w leczeniu ludzi.
Mali pacjenci są chorzych na rdzeniowy zanik mięśni. Dzieciom tym nie należy się refundacja najdroższym lekiem świata, co zmusza ich rodziców do zbiórek pieniędzy.
13.01.2023
W przywracaniu mowy i poprawie stanu psychicznego osób po udarze pomaga śpiew i to nawet po dłuższym czasie od udaru. Zajęcia rehabilitacyjne, wykorzystujące śpiew, zwiększają też aktywność społeczną pacjentów - wskazują naukowcy.
10.01.2023
Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdził w piątek nowy lek o nazwie lecanemab dla pacjentów na wczesnym etapie choroby Alzheimera. Testy wykazały, że środek spowalnia procesy degradacji pamięci o 27 proc. w porównaniu ze środkiem placebo.
09.01.2023