Aktualności

Ważne odkrycie naukowców z Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku
10.03.2023
Okazało się, że zwierzęta leczone betuliną wykazywały poprawę pamięci poznawczej radząc sobie lepiej w labiryncie Morrisa niż zwierzęta nieleczone.
Problemy z zasypianiem związane z ryzykiem demencji
10.03.2023
Według badania z udziałem 6 tys. osób, kłopoty z zasypianiem i używanie leków nasennych jest związane z większym ryzykiem demencji, ale wybudzanie się w nocy - z niższym.
Alzheimera i upadki można przewidzieć dzięki radarowi
09.03.2023
Wykorzystując mały radar można analizować chód pacjenta i przewidywać, czy w jego przypadku istnieje ryzyko choroby Alzheimera oraz upadków.
Rozbijając zmodyfikowane białka, można wyleczyć Alzheimera
07.03.2023
Ukierunkowana degradacja zmodyfikowanych białek, stanowiących kluczowy element rozwoju choroby Alzheimera, mogłaby potencjalnie stać się pierwszą skuteczną metodą leczenia tego schorzenia - uważają naukowcy z Seulu.
Cząsteczka hamująca rozwój ALS i demencji
06.03.2023
Z pomocą jednej cząsteczki można zapobiegać śmierci neuronów w stwardnieniu zanikowym bocznym i otępieniu czołowo-skroniowym - to obiecujące odkrycie naukowców.
Nawyki mogące zmniejszyć ryzyko demencji w przyszłości
03.03.2023
Badania obserwacyjne wykazały siedem zdrowych nawyków i czynników związanych ze stylem życia mogących odgrywać rolę w zmniejszaniu ryzyka demencji u kobiet – poinformowała American Academy of Neurology.
Poradnik dla osób po udarze mózgu, ich rodzin i opiekunów
02.03.2023
W Polsce średnio co około 8 minut ktoś doznaje udaru mózgu. Chorzy wymagają szybkiego leczenia, a później właściwej opieki i rehabilitacji.
Środki na przeczyszczenie podwyższają ryzyko demencji
26.02.2023
Osoby, które regularnie stosują środki przeczyszczające z powodu zaparć, mogą mieć o 50 proc. wyższe ryzyko demencji w porównaniu z osobami nie korzystającymi z tych preparatów – wynika z badania, które publikuje pismo "Neurology”.