Aktualności

Łagodne przejście Covid-19 w ciąży nie zaburza rozwoju mózgu dzieci
13.04.2023
Dzieci matek, które w czasie ciąży przeszły łagodną lub bezobjawową postać Covid-19 mają normalnie rozwijające się mózgi - to wynik obszernego amerykańskiego badania.
Poszukiwani pacjenci do badań nad diagnozowaniem choroby Alzheimera
12.04.2023
Naukowcy m.in. z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu poszukują chętnych do badań nad nową, bezinwazyjną metodą diagnozowania choroby Alzheimera. W programie mogą wziąć udział osoby np. z zaburzeniami pamięci mające ponad 50 lat - podała uczelnia.
Szybkie rozpoznanie choroby Parkinsona to skuteczne leczenie
11.04.2023
Szybkie rozpoznanie choroby Parkinsona jest ważne, by wdrożyć skuteczne leczenie objawowe - wskazuje prof. Sławomir Budrewicz.
Alkohol wywołuje w mózgu groźne błędne koło
04.04.2023
Wysokie spożycie alkoholu powoduje w mózgu zmiany w przekazywaniu sygnałów, zaburzając zdolności podejmowania decyzji i kontroli impulsów, a to napędza dalsze picie – pokazują badania na myszach.
Więcej udarów u młodych ludzi
26.03.2023
Coraz częściej mamy pacjentów tuż po 30. roku życia, którzy trafiają na oddział po udarze mózgu. To osoby, które mają szybkie tempo życia, narażone są na duży stres i nie znajdują czasu na wykonywanie badań.
Poprawa funkcjonowania dzieci z porażeniem mózgowym
26.03.2023
Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mogą poprawiać funkcje motoryczne u dzieci z porażeniem mózgowym – podkreśliła prof. Joanne Kurtzberg z Duke University School of Medicine w Durham
Środek do prania chemicznego może mieć związek z chorobą Parkinsona
20.03.2023
Związek powszechnie stosowany w przemyśle i do chemicznego czyszczenia odzieży, trichloroetylen, może sprzyjać rozwojowi choroby Parkinsona - informuje „Journal of Parkinson’s Disease”.
Do pieszej nawigacji wykorzystujemy wyjątkowy obszar mózgu
16.03.2023
Szczególny obszar mózgu w rejonie potylicznym umożliwia ludziom wizualną nawigację podczas chodzenia pieszo.